Minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) vysvetľuje poslancom Národnej rady (NR) SR postup pri predaji 49 % akcií VSE Holding nemeckej spoločnosti E.ON. Zaradenie tohto bodu do programu aktuálnej schôdze navrhol poslanec Smeru-SD Maroš Kondrót. Plénum sa tejto téme venuje v úvode 5. dňa 12. schôdze parlamentu. ,,Nič štátne som nepredal ani som nič nesprivatizoval," zdôraznil v stredu Sulík s tým, že koncern E.ON podiel odkúpil od skupiny RWE ako súčasť ich celosvetovej dohody. Skonštatoval, že štát má naďalej 51 percent. Vyčíslil, že kúpna cena je medzi 700 a 800 miliónov eur. Návratnosť investície by podľa neho bola 24 rokov.

Na snímke europslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová (nominant SaS) a minister hospodárstva SR Richard Sulík (SaS) počas 9. schôdze NR SR 8. júla  2020 v Bratislave.
Neprehliadnite

Sulík uvažuje nad odchodom z vedenia SaS. Nicholsonová: Viem si na tom poste predstaviť seba

Sulík zároveň poukázal na obchody, ktoré sa udiali počas vlády Roberta Fica (Smer-SD). Vďaka Ficovi podľa Sulíka Daniel Křetínský v súčasnosti generuje 70 percent všetkých svojich ziskov na Slovensku. Dodal, že Fico umožnil Křetínskému ,,žmýkať slovenskú energetiku". ,,Robert Fico mal trikrát možnosť zasiahnuť pri prevode bývalého štátneho majetku, nezasiahol ani raz, pre štát nezískal ani cent. Ja som mal možnosť raz zasiahnuť, áno, dali sme súhlas tomuto prevodu a spolu s mojím tímom sme pre štát získali 35,2 milióna eur," podotkol Sulík. Slovensko si neuplatnilo predkupné právo na nákup 49 percent akcií spoločnosti VSE Holding. Tie odkupuje koncern E.ON od skupiny RWE ako súčasť ich celosvetovej dohody. Štát, ktorý je vlastníkom 51 percent akcií, sa vzdal predkupného práva, za čo dostane viac ako 35 miliónov eur.