Predseda SaS a minister hospodárstva Richard Sulík nerozumie tomu, prečo šéf parlamentu a Sme rodina Boris Kollár nezaradil do programu aktuálnej schôdze návrh o zavedení COVID pasov na národnej úrovni. Návrhom by sa mala zohľadniť zaočkovanosť pri vstupe do prevádzok. Návrh chcela SaS prijať v jednom balíčku s očkovacou prémiou a sprostredkovateľským bonusom. Keďže neprešiel, poslanci SaS v hlasovaní v parlamente nepodporili bonus a lotériu. Sme rodina s návrhom podľa Sulíka súhlasila, ale na poslednú chvíľu ,,otočila" a návrh zablokovala. Tým sa jeho schvaľovanie posunulo o mesiac. Šéf SaS to považuje za nekorektný postoj.

,,Rokovania trvali celé hodiny, dospeli sme k spoločnej dohode. Spočívala v tom, že sme chceli jeden motivačný balíček, lotériu a odmeny, o čom si my nemyslíme, že je najšťastnejšie, ale okej. Malo to ísť v jednom balíčku s tým, že zaočkovaní budú mať viac slobôd," vyhlásil Sulík na piatkovej tlačovej konferencii. Pripomenul, že v koalícii na tom bola zhoda a Sme rodina s tým súhlasila aj na rokovaní vlády. Dodal, že viac slobody pre zaočkovaných podporila Sme rodina aj na koaličnej rade.

Sulík aj predsedníčka parlamentného zdravotníckeho výboru Jana Bittó Cigániková (SaS) hovoria, že Sme rodina svoj postoj zmenilo zo strachu pred ,,antivaxermi". Minister hospodárstva pripomenul, že lotéria a odmeny budú stáť približne 100 až 200 miliónov eur. Skonštatoval, že návrh neposudzoval Útvar hodnoty pre peniaze. Očkovaní by mali byť podľa Bittó Cigánikovej úplne bez obmedzení.

...
Neprehliadnite

Hnutie Sme rodina zablokovalo novelu k využívaniu Covid preukazov

Hlavný lekár Bratislavského samosprávneho kraja Tomáš Szalay si nemyslí, že lotéria je dobrý nápad. Treba podľa neho odmeňovať vakcinačné centrá a finančne podporiť výjazdy očkovacích tímov do obcí. "Zúfalo" podľa neho chýba kampaň na podporu očkovania. Bittó Cigániková dodala, že nie je pravdou, že všetky testy si bude treba zaplatiť. Mobilné odberové miesta musia ísť ľuďom podľa nej bližšie.

Koaličné hnutie Sme rodina zablokovalo vládnu novelu, ktorá hovorí o očkovaní a testovaní ako podmienkach pre prípadný vstup do reštaurácií či podnikov. Vládna novela zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia sa týka využívania COVID preukazov, tzv. GreenPassov. V piatok sa očakávalo jej zaradenie do programu aktuálnej schôdze parlamentu, Kollár oznámil jej preloženie na neskôr. Predseda poslaneckého klubu Sme rodina Peter Pčolinský dodal, že sa dohodli na preložení novely na schôdzu so začiatkom 22. júla. Dovtedy sa budú podľa jeho slov snažiť ,,vychytať muchy" v návrhu.