„Pád dole už je istý. A či to pôjde hore rýchlo, alebo pomalšie, závisí od nás. Pravdepodobne budeme mať v najbližších dňoch Koaličnú radu, kde chcem kolegom predstaviť súbor protikrízových opatrení,” povedal Sulík v diskusii na Tablet.tv.

Z 19 navrhovaných opatrení je podľa neho približne polovica orientovaná na zlepšenie podnikateľského prostredia a polovica sú strategické opatrenia. „Všetci si budú musieť vybrať, čo vlastne chcú. Politikom, ktorí chcú byť za každú cenu za pekných, sa ľahko rozpráva, ako chcú byť za ľudí, ale je to klamlivé,” odpovedal Sulík na otázku, či sa opatrenia na zlepšenie podnikateľského prostredia nemôžu dostať do rozporu so sociálnou politikou niektorého z koaličných partnerov.

Aktuálna kríza je podľa neho veľmi hlboká a následky ešte len začíname pociťovať. „Ešte to nevidíme, lebo ešte stále bežia výpovedné lehoty, bežia lehoty na zaplatenie DPH, atď. Prepad budeme vedieť pomerne presne vyčísliť čoskoro.”

S plošnými opatreniami by bol opatrný

Na otázku, či by namiesto adresných opatrení, ktoré sú logicky pomalšie, nemala vláda pristúpiť k plošnému uvoľňovaniu peňazí medzi ľudí, Sulík odpovedal, že by bol radšej opatrný. „Nie som fanúšikom rozhadzovania peňazí, ani sa to v minulosti nepotvrdilo ako správny nástroj. Ale to, čo potrebujeme, je rýchlosť. Pomoc musí byť dostatočná a včasná,” konštatoval. „Objektívne musím povedať, že toto mohlo byť lepšie a pomoc najmä v prvých týždňoch mala prichádzať rýchlejšie. Ale myslím si, že sa to už zlepšuje.”

Ministerstvo podľa neho rieši situáciu všeobecne platnými opatreniami, aj ad hoc krokmi na pomoc najviac ohrozeným skupinám podnikateľov. Pre nájomcov ministerstvo hospodárstva pripravilo novelu zákona, ktorá štátu umožní preplatiť za čas, keď boli priestory povinne uzavreté, časť nájmu. „Budúci týždeň to ideme predložiť na vládu, potom to ešte musí prejsť v parlamente a musí sa s tým stotožniť prezidentka a podpísať to. A potom ešte musíme zvládnuť „maličkosť”, realizovať 40-50-tisíc preplatení nájmu,” zhrnul Sulík.

Zákaz nedeľného predaja bude SaS blokovať

Hoci sa v politických kuloároch začína hovoriť o možnom predĺžení zákazu nedeľného predaja aj po skončení koronakrízy, SaS podľa Sulíka urobí všetko preto, aby takúto zmenu v koalícii zablokovala.

Ešte pred voľbami v roku 2016 Richard Sulík aj v kuloároch označoval súčasného premiéra Igora Matoviča (OĽaNO) za partnera, s ktorým by chcel ísť do vlády. Na otázku, ako hodnotí ich spoluprácu po tom, čo sa táto vízia po štyroch rokoch realizovala, reagoval, že je dostatočne dobrá na to, aby v nej mohli pokračovať. „Samozrejme, vždy sú nejaké drobnosti, kde to nesadne úplne. Ale aj v tom je určitá konzistentnosť, v roku 2016 som povedal, že s OĽaNO by som do vlády išiel a o štyri roky neskôr sa to stalo,” uzavrel.