Možné zlúčenie zdravotných a sociálnych odvodov môžu podľa súkromnej zdravotnej poisťovne Dôvera zhoršiť zdravotnú starostlivosť na Slovensku. Súkromná Union zdravotná poisťovňa vníma zase prípadný vznik „takéhoto štátneho kolosu,“ ako návrat do socialistickej reality.

Uvedené úvahy vnímame v kontexte aktuálnej situácie na politickej scéne. Domnievame sa, že majú slúžiť na prekrytie medializovaných správ z posledných dní. Pripomenieme, že idea nie je nová, bola na stole už pred viac ako desiatimi rokmi,“ reagoval PR špecialista Dôvery Matej Štepianský. Pokračoval, že efektívnosť výberu poistného by sa nezlepšila. „Administrácia platieb odvodov je na minimálnej úrovni už dnes - stačí pár klikov. Výsledkom tohto kroku by bolo zhoršenie zdravotnej starostlivosti pre pacientov,“ doplnil.

Na snímke sprava premiér SR Igor Matovič (OĽANO) a zpredseda Národnej rady (NR) SR Boris Kollár (Sme rodina) počas brífingu po spoločných raňajkách s prezidentkou SR Zuzanou Čaputovou v Prezidentskom paláci 4. septembra 2020 v Bratislave. FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Matovič uvažuje zlúčiť sociálne a zdravotné poistenie

Union ZP poukazuje na doterajšie negatívne skúsenosti s hospodárením štátnych subjektov, ktoré nenaznačujú, že by bol štát dobrý hospodár. „Prípadné spájanie peňazí na zdravotné a sociálne poistenie v jednom štátnom kolose vnímame ako nešťastný nápad. Prípadný vznik takéhoto štátneho kolosu bez konkurencie by spôsobil návrat do socialistickej reality s centrálnym riadením, bez záujmu zvyšovať kvalitu a prinášať pridanú hodnotu pre klienta,“ povedala hovorkyňa poisťovne Beáta Dupaľová Ksenzsighová.

Upozornila, že jedna štátna poisťovňa a jedno vedenie by rozhodovalo o všetkých finančných zdrojoch, čo by podľa jej slov spôsobilo, že niektoré subjekty by boli uprednostňované, zvýšilo by sa riziko úplatkárstva či nátlaku a financovanie by nemuselo byť spravodlivé. „Ak by zmizla zdravá konkurencia, nebol by tu tlak na znižovanie nákladov a zvyšovanie efektivity – teda pre občanov by to nemalo žiadny pozitívny prínos,“ zhrnula.

Ing. Richard Strapko, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ VšZP.
Neprehliadnite

Šéf VšZP: Benefity sme podmienili preventívnymi prehliadkami

Denník N v piatok informoval, že premiér Igor Matovič (OĽANO) hovorí o možnom zlúčení výberu zdravotného a sociálneho poistenia a zavedení jedného sociálno–zdravotného odvodu. „Do detailov to ešte rozpracované nemáme, táto filozofia je ale podľa mňa správna – aby by sme čo najviac zjednodušili ľuďom život. Občan by zaplatil jeden odvod a ten sa potom rozdelí,“ uviedol pred denník predseda parlamentného klubu OĽANO Michal Šípoš s tým, že v klube by s podporou návrhu nemal byť problém.