Informáciu o zmiznutí spisu priniesol denník SME. Zmiznutie uviedli zdroje denníka z justičného prostredia a potvrdil ich aj partner advokátskej kancelárie TaylorWessing Radovan Pala.

TaylorWessing v sporoch o Technopol Servis zastupuje jeho skutočných vlastníkov okolo podnikateľa Pavla Páveka, ktorým firmu známi M. Kočnera ukradli. Keď právnici v pondelok spis kontrolovali, zistili, že chýba 300 strán.

R. Pala uviedol, že ide zrejme o zametanie stôp a snahu predĺžiť celé konanie. V ňom sa zatiaľ rozhodovalo jednostranne v prospech skupiny, ktorá na základe nezákonného valného zhromaždenia ovládla firmu Technopol Servis.

Zmizli časti ohľadom Repákovej rozhodnutia

Hrozí, že pre zmiznutý spis ostane v platnosti pochybné rozhodnutie sudkyne Miriam Repákovej. Na základe neho môže skupina okolo M. Kočnera stále využívať Technopol Servis a jeho majetky. Sudkyňa vydala rozhodnutie, na ktoré podľa viacerých právnikov nemala právo.

O takzvanej určovacej žalobe, teda o tom, komu patria akcie, totiž rozhodla kontumačným rozsudkom, teda od stola a bez toho, aby sa o úkonoch dozvedela druhá strana. Zdôvodnila to tým, že druhá strana si nepreberala zásielky, ktoré posielala schránkovým firmám v USA a Londýne.

Ku spisu mohli mať prístup len pracovníci súdu a účastníci konania pod dohľadom takzvaného súdneho infocentra. Nie je jasné, ako mohla časť zmiznúť, ani odkedy chýba. Podľa R. Palu sa týka práve rozhodnutia sudkyne M. Repákovej a podkladov, na základe ktorých rozhodovala.

Trestné stíhanie

Minister spravodlivosti Gábor Gál v tejto súvislosti podáva trestné oznámenie na neznámeho páchateľa pre chýbajúcu časť spisu. Vyhlásil to po tom, čo v utorok osobne na Okresnom súde Bratislava I preveril medializované informácie o jej zmiznutí.

„Rozprával som sa s vedením Okresného súdu Bratislava I a krajského súdu. Je možné, že bude potrebné vyvodiť aj osobnú zodpovednosť. Ja sám vo veci podávam trestné oznámenie na neznámeho páchateľa. Dobrou správou je, že pomernú časť z chýbajúcich tristo strán vieme rekonštruovať, nakoľko spis sme mali v marci aj na ministerstve spravodlivosti, kde sme urobili zo spisu fotokópie,“ povedal G. Gál.

Či sa podarí nahradiť všetko, nevie. Potvrdil, že zo spisu chýbajú strany 43 až 330, čo na nich bolo, nie je zrejmé. Minister si myslí, zmiznutú časť musel niekto pravdepodobne vziať, do kontaktu s ním malo prísť „veľa“ ľudí.

„Mohlo sa stať a v minulosti sa už stalo, že časť spisu sa našla niekde v inom spise, že zlyhá ľudský faktor, ale toto je pre mňa trošku podozrivé, že chýba tá časť spisu, ktorá môže byť pre vec veľmi významná,“ skonštatoval.

Šéf rezortu nevylučuje v prípade vyvodenie osobnej zodpovednosti. Nie je mu jasné, prečo zo strany kompetentných už trestné oznámenie nepadlo. Predsedníčka súdu podľa jeho slov nevidela na takýto krok dôvod, keďže podobné prípady sa mali stať aj v minulosti a spis možno nahradiť a rekonštruovať. Nevylúčil, že sa teraz preverí úplnosť spisov z ostatných káuz, v ktorých figuruje M. Kočner.

Kočnerove obchody

Polícia stihla v prípade tunelovania firmy Technopol Servis obviniť piatich ľudí a jednu firmu. Jozef Dučák mladší je stíhaný za pranie špinavých peňazí a jeho otec za porušenie povinností pri správe cudzieho majetku. Práve J. Dučák starší sa objavil aj v kauze Pezinská skládka, kde zastupoval americkú schránkovú firmu Westminster Brothers. Zastupovanie po ňom prevzal M. Kočner.

Stíhaný je aj advokát Andrej Šabík, ktorý zastupuje M. Kočnera v spore s Pavlom Ruskom a televíziou Markíza. Spomína sa aj v kauze Glance House. Ďalší stíhaný, podnikateľ Peter Horváth, s M. Kočnerom podnikal v 90. rokoch. Spoluzaložili firmu Pro-Dive a pôsobili spolu aj v ďalších spoločnostiach.

Krátko po násilnom prevzatí firmy Technopol Servis odišlo z účtu firmy pol milióna eur na osobný účet M. Kočnera v Tatra banke. Neskôr boli údajne vrátené s popisom, že išlo o pôžičku.

M. Kočner je v súčasnosti vo väzbe. Žiadal ju prokurátor v prípade podozrenia z falšovania zmeniek televízie Markíza za 70 miliónov eur, kde je M. Kočner obvinený spolu s bývalým riaditeľom televízie Pavlom Ruskom.

Čoskoro by mohli podľa polície padnúť obvinenia aj v kauze golfového areálu Welten, uvádzajú Aktuality.sk. Konkrétne mená aktérov kauzy zatiaľ nespomína, no hlavným aktérom bol M. Kočner. Najskôr cez záložné právo ovládol firmu, ktorá golfový areál vlastnila. Potom jej akcie predal a záložné právo previedol na schránkovú firmu, aby nakoniec po dražbe areál za zlomok skutočnej ceny kúpil. Odhaduje sa, že výška škody, ktorá vo veci vznikla, je približne 20 miliónov eur.