Predsedníčka Okresného súdu Bratislava I Gabriela Buľubašová sa údajne zasadzovala za prepustenie muža podozrivého z obzvlášť závažného zločinu prevádzačstva. Jeho prepustenie mala žiadať od okresnej sudkyne Marty Laukovej, ktorá preto vo štvrtok podala trestné oznámenie prokuratúre.

„Úrad špeciálnej prokuratúry zaznamenal [vo štvrtok] osobné podanie pani JUDr. Marty Laukovej. Akonáhle si ho špeciálny prokurátor preštuduje, rozhodne o ďalšom postupe,“ potvrdila hovorkyňa generálnej prokuratúry Svetlana Močková.

Predsedníčka akékoľvek obvinenia zo zasahovania do nezávislosti sudcu odmietla. „Považuje to za reakciu príslušnej sudkyne na jej preradenie z trestného úseku na úsek civilný z dôvodu nekvalitného a slabého výkonu v spomínanom trestnom úseku,“ uviedol hovorca súdu Pavol Adamčiak.

Samotná sudkyňa sa k prípadu vyjadriť nechcela. „Novinárom hovoriť nič nebudem,“ povedala TRENDU.

Časť trestného oznámenia zverejnila v piatok televízia Markíza. Predsedníčka podľa neho žiadala prepustiť z väzby údajného prevádzača Ľubomíra Ch.. Sudkyňa v ňom tvrdila, že za ňou prišla sekretárka predsedníčky s odkazom, že obvineného treba pustiť na slobodu. „Podávala mi papierik, na ktorom bolo napísané ‘Chrupko prepustiť ’, podčiarknuté a pod tým ‘ak sa dá’.

Stať sa tak malo 30. júna, teda deň po tom, ako už M. Lauková žiadosť obvineného o prepustenie z väzby zamietla. Jej rozhodnutie následne zrušil pre formálnu chybu odvolací súd. Sudkyňa žiadosť pri opätovnom posudzovaní znovu zamietla a takýto verdikt v septembri potvrdil aj krajský súd.

M. Lauková sa v oznámení tiež sťažovala, že po zamietnutí žiadosti o prepustenie bola preradená na iné oddelenie a bolo jej zakázané pracovať z domu.

TREND sa pri zisťovaní podrobností o trestnom oznámení stretol aj s názormi, že ovplyvňovanie sudkyne sa malo diať na objednávku z ministerstva spravodlivosti.

„Nikdy ministerka spravodlivosti nezasahovala a neovplyvňovala činnosť žiadneho sudcu. V čase údajného ovplyvňovania dokonca ani nebola vo funkcii,“ reagoval tlačový odbor úradu Viery Petríkovej.

Podozrenia z ovplyvňovania odmietol aj bývalý minister spravodlivosti, v súčasnosti predseda Najvyššieho súdu SR Štefan Harabin. „Každý, kto tvrdí a podsúva takéto lživé informácie sa dopúšťa ohovárania a krivého obvinenia. […] Vyhlasujem, že som nikdy nezasahoval a ani nezasahujem do rozhodovacej činnosti sudcov. Predmetné osoby - sudkyňu, obvineného vôbec nepoznám,“ uvádza sa v stanovisku, ktoré TRENDU poslal hovorca najvyššieho súdu Peter Préti.

Podľa zmien zákonov z konca minulého roka, ktoré presadil Š. Harabin, môže minister spravodlivosti odvolávať predsedov okresných a krajských súdov prakticky z akýchkoľvek dôvodov, a to aj bez súhlasu súdnej rady. V tejto súvislosti sa objavili podozrenia, že prostredníctvom takejto právomoci by si mohol cez predsedov súdov minister alebo ministerka spravodlivosti vynucovať rozhodnutia ostatných sudcov.

(Aktualizované 28.9.2009, 13:45)

Foto na titulke - Flickr.com