Na súde v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka sa v pondelok dopoludnia čítali SMS správy a prehrával telefonát medzi obžalovanou Alenou Zs. a odsúdeným Zoltánom Andruskóom. Podľa obžalovanej dokazujú jej výpoveď o tom, že jej Andruskó dlžil peniaze. Komunikácia pochádza z dní tesne pred ich zadržaním v septembri 2018.

V komunikácii Alena Zs. opakovane urguje Andruskóa a pokúša sa od neho vymáhať úroky z pôžičky, ktorú si mal od nej zobrať. Zoltán Andruskó dlhodobo tvrdí, že Alena Zs. od neho požadovala 20-tisíc eur, ktoré mali byť záloha za vraždu prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Maroša Žilinku. M. Žilinka je dozorovým prokurátorom v kauze Technopol servis, v ktorej je obvinený aj Marian K. K jeho vražde nedošlo. Vzhľadom na to mal podľa obžalobnej verzie Andruskó Alene Zs. dlžiť peniaze, ktoré sa mali byť „odpracované" sprostredkovaním vraždy novinára.

Na snímke obžalovaná Alena Zs. (vpravo) prichádza na hlavné pojednávanie na Špecializovaný trestný súd v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka v Pezinku 19. júna 2020. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

V kauze Kuciak vylúčili verejnosť, riešia telefonáty obžalovaných z odpočúvania

Správy pochádzajúce zo septembra 2018, čo je viac než pol roka po vražde novinára. Hovoria o tom, ako Alena Zs. naďalej vymáha od T. Andruskoá úroky z neurčitej sumy. „Tento dôkaz dokazuje, že pán Andruskó si žiaden dlh ničím neodpracoval a už vôbec nie vraždou. Dokazuje to, že Andruskó peniaze požičané mal, úrok platil a meškal," myslí si Alena Zs. Po komentovaní správ medzi Andruskóm a Alenou Zs. dostala obžalovaná možnosť pokračovať vo svojej spontánnej výpovedi. V tej naďalej komentuje výpovede Z. Andruskóa.

Z vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej sú obžalovaní neprávoplatne odsúdený Miroslav M., Tomáš Sz., Alena Zs. a Marian K. Ten si mal podľa obžaloby objednať vraždu ako pomstu za Kuciakove články o jeho ekonomickej trestnej činnosti.