Sudcovia budú môcť pred verejnosťou vysvetliť svoje rozhodnutia aj v prípade, ak ešte nie sú právoplatné. V rozhovore pre TASR to uviedla ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí). Vyplýva to z pozmeňovacieho návrhu v rámci zákona o reforme súdnictva, ktorý v decembri schválil parlament a účinnosť nadobudne od 1. januára 2021. „Podľa platnej právnej úpravy sa sudca môže vyjadrovať len k právoplatným rozhodnutiam. Ale sú rozhodnutia, a sami sme toho svedkami, ktoré sú ešte živé, nie právoplatne skončené, ale verejnosť o nich diskutuje," argumentuje šéfka rezortu spravodlivosti.

Na snímke zľava ministerka spravodlivosti SR Mária Kolíková (Za ľudí), minister financií SR Eduard Heger (OĽaNO), ministerka pre investície, regionálny rozvoj a informatizáciu SR Veronika Remišová (Za ľudí), predseda vlády SR Igor Matovič (OĽaNO) , podpredseda vlády pre legislatívu a strategické plánovanie Štefan Holý (Sme rodina) a minister hospodárstva SR Richard Sulík (SaS) počas hlasovania o štátnom rozpočte na zasadnutí 18. schôdze parlamentu v stredu 9. decembra 2020 v Bratislave. Parlamen
Neprehliadnite

Koalícia považuje za doteraz najväčší úspech rozviazanie rúk polícii či súdom

Ďalšia právna úprava umožní členom trestného senátu vyjadriť odlišný názor v prípade rozsudkov súdu v trestných veciach. „Tiež považujeme za dôležité, aby bolo zrejmé, aký bol pomer hlasov v danom rozhodnutí. To znamená, že v trestných veciach budeme vedieť, akým pomerom hlasov sa rozhodlo," doplnila s tým, že bude zároveň možné zverejniť pomer hlasov senátov v trestných veciach, ktoré boli rozhodnuté aj pred začiatkom účinnosti zákona. „Myslím si, že je to správne. Často sa diskutuje o rozhodnutiach a aj o pomere hlasov, ktorý mohol byť v skutočnosti iný. Keď už diskutujeme, tak nech je to o veciach, kde sú jasné fakty," poznamenala Kolíková.