Kauzu Dobytkár, respektíve rozhodovanie v nej, bude musieť vysvetliť bývalý predseda Špecializovaného trestného súdu Michal Truban. Jeho konanie bude preverovať disciplinárny senát, návrh na stíhanie podá nový šéf súdu Ján Hrubala spoločne s predsedom Súdnej rady SR Jánom Mazákom. Hlavným dôvodom je to, že M. Truban rozhodoval ako sudca pre prípravné konanie o väzobnom stíhaní Norberta Bödöra v spomínanej korupčnej kauze Dobytkár.

„Závažného disciplinárneho previnenia sa podľa dostupných dôkazov dopustil predovšetkým vedomým porušením povinnosti sudcu rozhodovať nestranne a nezaujato," píše sa v odôvodnení podania návrhu na oficiálnej webovej stránke súdnej rady. M. Trubana navyše spomenul vo svojej výpovedi aj jeden zo spolupracujúcich obvinených, respektíve svedkov.

Korupcia v pôdohospodárstve

Rodina niekdajšieho predsedu súdu sa sama uchádzala o agrodotáciu z Pôdohospodárskej platobnej agentúry. Práve tu mala podľa polície fungovať korupčná kauza, v ktorej lietajú miliónové čiastky na úplatkoch. V prípade sú okrem nitrianskeho oligarchu Norberta Bödöra obvinení aj finančník Martin Kvietik či niekdajší šéf platobnej agentúry Juraj Kožuch.

„V prípravnom konaní v trestnej veci Norberta Bödöra Michal Truban rozhodoval napriek tomu, že vedel o obsahu výpovede svedka obvineného Mareka Kodadu. Tento svedok sudcu Trubana označil za osobu, ktorá mala profitovať zo zmluvy o poskytnutí nenávratného finančného príspevku uzavretej medzi Pôdohospodárskou platobnou agentúrou a Altmayer, s.r.o., pričom v predmetnej veci mal intervenovať advokát Ján Gajan," dodáva stanovisko k podnetu.

Na snímke Robert Šorl počas jeho vymenovania za sudcu Ústavného súdu SR prezidentkou SR Zuzanou Čaputovou v Prezidentskom paláci 30. septembra 2020 v Bratislave. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Vydržať sa sudcovi Šorlovi oplatilo. Druhú šancu uchádzať sa o špičkový post dostane aj Čentéš

Sudca M. Truban sa len nedávno opakovane uchádzal o predsednícku stoličku na špecializovanom súde. Vo výberovom konaní však podľa hodnotiacej komisie obsadil posledné tretie miesto. Jeho meno sa skloňovalo najskôr v médiách pre komunikáciu Mariana Kočnera cez aplikáciu Threema. Vtedajší predseda špecializovaného súdu odmietol akékoľvek spojenie s kontroverzným podnikateľom z takzvaných mafiánskych zoznamov.

Vysvetľovať kompetentným bude M. Truban zrejme aj to, za akých okolností si kúpila byt jeho dcéra Natália. Ako upozornil Denník N, v predávajúcej spoločnosti figuroval spomínaný advokát Ján Gajan, ktorý sa tiež objavil v prípade Dobytkár.