Aktualizované o stanovisko ministerstva zdravotníctva.

V roku 2011 Ústavný súd rozhodol, že zákaz zisku bol protiústavný. Ešte v ten istý rok investičná skupina Penta, ktorá vlastní zdravotnú poisťovňu Dôvera cez spoločnosť HICEE, podala žalobu na štát. Súdila sa o historicky najvyššiu náhradu škody. Pôvodne išlo o 750 miliónov eur. Neskôr sumu upravili na 408 miliónov eur aj s úrokmi.

Sudkyňa zamietla žalobu majiteľa zdravotnej poisťovne Dôvera s tým, že nepreukázal, že pretrváva škoda, ktorá mu údajne vznikla. Penta tvrdila, že ku dňu zákazu zisku v roku 2008 stratila hodnotu svojej investície.

„Posudky, ktoré boli predložené a tvrdili, že škoda, ktorá vznikla naďalej pretrváva, v konaní neboli spôsobilé toto tvrdenie preukázať,“ povedala Z. Belanová.

Opäť žiadali prerušiť konanie

Právni zástupcovia štátu sa opakovane počas pojednávaní snažili na svoju stranu získať sudkyňu Z. Belanovú napríklad aj posudkom ústavného právnika Jána Drgonca, ktorý vypracoval pre ministerstvo financií. Podľa neho, napriek verdiktu Ústavného sudu spred ôsmich rokov, zostali niektoré otázky ohľadne práva zdravotných poisťovní vyplácať si zisk nezodpovedané.

Medzi nimi napríklad aj tie, či zdravotné poisťovne pri svojej činnosti narábajú s vlastným majetkom, či vykonávajú hospodársku činnosť alebo či sa môžu uchádzať o ochranu v súlade s ústavou garantovaným právom podnikať.

Právnici štátu sa snažili

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa