Za nehodu, ktorá si vyžiadala päť ľudských životov, uložil Mestský súd Bratislava I obžalovanému Dušanovi Dědečkovi trest 15 rokov odňatia slobody v zariadení s minimálnym stupňom stráženia. Uznal ho totiž za vinného z obzvlášť závažného zločinu všeobecného ohrozenia.

Súd takisto obžalovanému uložil trest zákaz šoférovania na 10 rokov a ochranný dohľad v dobe troch rokov. Rozhodnutie zatiaľ nie je právoplatné. Dušan Dědeček už predtým urobil vyhlásenie o svojej vine.

„Súd nezistil žiadne priťažujúce okolnosti," uviedol predseda senátu Pavol Tomík s tým, že naopak, v prípade obžalovaného existovali poľahčujúce okolnosti. Z týchto dôvodov mu senát podľa neho uložil trest pod dolnou hranicou trestnej sadzby. Tá je v tomto prípade 20 až 25 rokov, prípadne doživotie. Senát podľa Tomíka o treste rozhodol v pomere 3:0.

Rodinní príslušníci obetí a ich právni zástupcovia výšku trestu kritizovali. „Naše deti ležia v hrobe a on dostal 15 rokov,“ uviedol pre médiá otec jednej z obetí. Doplnil, že neverí v ľútosť Dušana Dědečka. „Vyzývam prokurátora, ako aj generálneho prokurátora, aby podali odvolanie,“ dodal.

Opitý vodič vozidla značky Škoda SuperB zišiel v nedeľu 2. októbra minulého roku večer v Bratislave vo vysokej rýchlosti okolo 140 kilometrov za hodinu mimo vozovku na zastávku mestskej hromadnej dopravy Zochova. V tom čase sa tam nachádzalo približne 40 osôb, pričom vozidlo zrazilo ľudí čakajúcich na spoj.

Na mieste zahynuli štyri osoby, traja ľudia boli v kritickom stave prevezení do nemocníc, ďalší traja utrpeli zranenia vyžadujúce si ich ošetrenie v nemocniciach. Následne pribudla ďalšia obeť, bolo ňou 21-ročné dievča. U vodiča po nehode zistili prítomnosť alkoholu na úrovni 1,7 až dve promile.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke pietna sviečková spomienka na bratislavskej autobusovej zastávke Zochova, na ktorej došlo v noci 2.10.2022 k tragickej dopravnej nehode, pri ktorej zahynulo minimálne 5 osôb. Za volantom vozidla, ktoré nehodu spôsobilo, sedel generálny sekretár Deaflympijského výboru Slovenska Dušan Dědeček.
Neprehliadnite

Väzbu pre Dědečka súd vysvetlil aj mrazivou komunikáciou s rodinou