Senát Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) pokračuje v hlavnom pojednávaní vo veci vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.

Z Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) prišiel okrem dozorujúceho prokurátora aj nový prokurátor, ktorý doposiaľ v tejto kauze na súde prítomný nebol. Na stredajšom pojednávaní by sa na súde mali čítať listiny.

SR Pezinok Kuciak vražda súd pojednávanie BAX
Neprehliadnite

Marčeka uznali vinným. Za vraždu Jána Kuciaka si má odsedieť 23 rokov

Celý proces sa momentálne pojednáva za sprísnených podmienok pre pandemickú situáciu. Do pojednávacej miestnosti majú prístup za verejnosť iba vybrané médiá.

Z vraždy novinára J. Kuciaka a jeho snúbenice M. Kušnírovej sú obžalovaní Tomáš Szabó, Alena Zsuzsová a M. Kočner. M. Kočner si mal podľa obžaloby objednať vraždu ako pomstu za Kuciakove články o jeho ekonomickej trestnej činnosti.

SR slušné Slovensko zhromaždenie výročie Kuciak Zvolen BBX
Neprehliadnite

Druhé výročie vraždy Kuciaka: Jeho otec vyhlásil, že veril Smeru a jeho blábolom

Aktualizované 13:28 V kauze sa budú v stredu a štvrtok (30. 4.) čítať iba listinné dôkazy. Pre novinárov to počas prestávky uviedol prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Vladimír Turan.

„Budú sa čítať navrhované dôkazy,“ uviedol s tým, že alternatívou by bolo predvolanie samotných znalcov, čo by mohlo konanie zbytočne predĺžiť. Ako dlho bude ešte trvať hlavné pojednávanie, neodhaduje. Na súde je aj nový prokurátor ÚŠP Michal Šúrek.

V. Turan ho považuje za erudovaného odborníka a dodal, že je prítomný v prípade, že by sa V. Turanovi niečo stalo a musel by jeho prácu dokončiť M. Šúrek. Prokurátor Juraj Novocký, ktorý V. Turanovi asistoval donedávna, z ÚŠP odchádza na Európsku prokuratúru.

V stredu doobeda sa na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS) čítali najmä znalecké posudky týkajúce sa vraždy novinára a jeho snúbenice, ako aj vraždy podnikateľa Petra Molnára. Predsedníčka senátu Ružena Sabová zahrnula do dokazovania aj bankovky, ktoré našli u M. Marčeka. Išlo o hotovosť vo výške štyritisíc eur.

Na ŠTS sa čítal aj znalecký posudok analýzy DNA na bankovkách, ktoré našla NAKA u obžalovanej A. Zsuzsovej. Na bankovkách sa nachádzala aj DNA Z. Andruskóa. Znalec vtedy nevylúčil, že by DNA mohla patriť aj M. Kočnerovi.