Najvyšší súd SR dnes neukončil dlhoročné spory národnej lotériovej spoločnosti Tipos. Vyhlásenie verdiktu dovolacieho senátu Najvyššieho súdu odročili na neurčito z dôvodu, že Tipos vzniesol námietku zaujatosti voči jednému z členov dovolacieho senátu.

Najvyšší súd rieši svoje vlastné právoplatné rozhodnutie z augusta 2008 v rámci mimoriadneho dovolania generálneho prokurátora Dobroslava Trnku. Ten žiadal o ďalšie preskúmanie prípadu, pričom upozornil na viaceré možné pochybenia v predchádzajúcich výrokoch súdov. Tipos teda zatiaľ nemusí uhradiť cyperskej spoločnosti Lemikon s nejasným majetkovým pozadím vyše 60 miliónov eur.

Na Tipos podala pred rokmi žalobu spoločnosť Športka, podľa ktorej národná lotéria podnikala v rozpore s ochranou práv jej duševného vlastníctva. Konečné rozhodnutie súdu v prospech právneho nástupcu Športy, spoločnosti Lemikon, vydal päťčlenný dovolací senát najvyššieho súdu. Väčšinu jeho pôvodných členov predseda Najvyššieho súdu SR Štefan Harabin vymenil opatreniami o zmene rozvrhu práce.

Ak by aj Lemikon na súdoch nakoniec uspel, nemal by peniaze isté. Parlament totiž minulý mesiac schválil zákon, ktorým Tiposu prikázal uhradiť do štátnej kasy mimoriadny odvod vo výške 40 miliónov eur. Z tejto sumy spoločnosť už uhradila zhruba polovicu. Na zvyšok malo byť podľa mimoriadneho zákona zriadené záložné právo v prospech štátu.

Keďže Tipos nemá na svojich účtoch dostatok peňazí na vyplatenie Lemikonu, môže skončiť v konkurze, v ktorom bude mať pri uspokojovaní pohľadávok prednosť pred cyperskou firmou štát poistený záložným právom. Lemikonu by v takom prípade ostal len pokus argumentovať, že účelovou zmenou zákona bol ako veriteľ poškodený a namietať prevod peňazí z Tiposu.

Kauza Tipos sa minulé volebné obdobie stala predmetom koalično-opozičných sporov. Vtedajšia pravicová opozícia vyčítala ministrovi financií Jánovi Počiatkovi, že jeho úrad chcel Lemikonu bez boja vyplatiť peniaze. Po medializácii prípadu parlament prijal účelovú zmenu občianskeho súdneho poriadku, ktorou umožnil generálnemu prokurátorovi dodatočne vstúpiť do už rozhodnutého sporu mimoriadnym dovolaním.

Súdny spor medzi Tiposom a spoločnosťou Športka trvá už takmer desaťročie a dosiaľ končil negatívnym výsledkom pre Tipos. Jeho základom bola žaloba Športky na Tipos, ktorý podľa nej neoprávnene využíval to, čo právnici a znalci Športky nazvali know-how organizácie lotériových hier na Slovensku.

Spor o vysokú pohľadávku neskôr po viacerých presunoch prevzala cyperská spoločnosť Lemikon, za ktorou mal stáť český podnikateľ Radovan Vítek.

Foto na titulke - Maňo Štrauch