Súd v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej pokračuje v pondelok výsluchom znalcov a brata obžalovaného Mariana Kočnera, Ivana Kočnera. Na pojednávaní sú prítomní aj obžalovaní M. Kočner, Alena Zsuzsová a Tomáš Szabó.

Na snímke obžalovaný Marian K. počas súdneho pojednávania Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) vo veci falšovania zmeniek TV Markíza a marenia spravodlivosti v Bratislave 5. novembra 2019. FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Okresný súd Bratislava I stále čaká na náhradu aj za „Kočnerových sudcov“

I. Kočner pred vyšetrovateľom vypovedal, že mu brat hovoril o možnosti zavraždiť novinára na oslave jeho narodenín. Podobný rozhovor mal s obžalovaným absolvovať aj svedok Peter Tóth na dovolenke v Chorvátsku.

Z vraždy novinára a jeho snúbenice sú obžalovaní neprávoplatne odsúdený Miroslav Marček, T. Szabó, A. Zsuzsová a M. Kočner. Ten si mal podľa obžaloby objednať vraždu ako pomstu za Kuciakove články o jeho ekonomickej trestnej činnosti.

Odmietol vypovedať

Aktualizované o 11:13 Jedného novinára treba dať „dolu“, potom ešte jedného a potom dajú pokoj. Vo svojej výpovedi pred vyšetrovateľom to minulý rok uviedol svedok I. Kočner ako citát jeho brata. Jeho svedeckú výpoveď čítala predsedníčka senátu Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) Ružena Sabová potom, čo I. Kočner odmietol vypovedať v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka.

Citát, ktorý spomenul vo svojej svedeckej výpovedi brat obžalovaného, mal zaznieť pred rokmi počas ich spoločnej debaty na oslave ich rodičov. M. Kočner mu mal tiež spomínať, že má k dispozícii nahrávku z kauzy Gorila. Ostatných obžalovaných vrátane A. Zsuzsovej mu nikdy nespomínal.

Brat M. Kočnera odmietol vypovedať s odvolaním sa na súrodenecký vzťah. Umožňuje mu to Trestný poriadok. Potom, čo odmietol vypovedať, navrhla obhajoba zahrnúť do dokazovania jeho rozhovor, ktorý vyšiel minulý rok v Denníku N. Senát návrhu vyhovel.

Obhajca Marek Para ešte pred predstúpením I. Kočnera navrhoval prerušenie trestného konania, kým nerozhodne o prejudiciálnej otázke Súdny dvor Európskej únie. Obhajca má problém s procesným obstaraním komunikácie cez aplikáciu Threema. Prokurátor Juraj Novocký a splnomocnenci poškodených jeho argumentáciu odmietajú. Senát sa k návrhu zatiaľ nevyjadril.