Dôkaz navrhuje J. Šanta čítať v stredu, aby sa s ním obhajoba stihla oboznámiť. Marek Para, obhajca obžalovaného Pavla Ruska, následne požiadal súd, aby prokurátor predložil kompletnú komunikáciu, ktorú má k dispozícii.

„Aj v zmysle medzinárodnej judikatúry má obhajoba právo, aby bola komunikácia kompletná,“ spresnil M. Para. Obsah údajnej komunikácie zostáva zatiaľ neznámy.

Za predloženie takzvanej piatej zmenky podal obhajca M. Para trestné oznámenie na Generálnu prokuratúru (GP) SR. Tento dôkaz predložil prokurátor v prvý deň pojednávania 22. júla. Obžalovaný Pavol Rusko uviedol, že si pamätá podpis štyroch zmeniek.

Repčík takisto o zmenkách nepočul

V pondelok mal svedčiť bývalý viceprezident CME Frederic Thomas Klinkhammer, ktorý je dlhodobo v zahraničí. Nedostavil sa však.

Dopoludnia svedčil na súde bývalý riaditeľ Markízy Vladimír Repčík, ktorý pred senátom povedal, že nemá o sporných zmenkách žiadnu vedomosť.

V súvislosti s predmetnými zmenkami V. Repčík uviedol, že ani ako zamestnanec a neskôr ako riaditeľ nemal o zmenkách žiadne vedomosti. Dodal však, že by o ich existencii ani vedieť nemusel vzhľadom na to, že bol riaditeľom a nie konateľom spoločnosti.

„Zdôrazňujem, že som nebol konateľom tejto spoločnosti a akékoľvek obchodné transakcie, majetky ľudí, ktorí stáli v pozícii spolumajiteľov Markízy, neboli v mojej kompetencii,“ spresnil V. Repčík.

Obžalovaný P. Rusko zopakoval, že absencia vedomostí bývalých riaditeľov a zamestnancov televízie o predmetných zmenkách neznamená, že neexistujú, čo je argument, ktorý opakuje od začiatku hlavného pojednávania.

Na otázku prokurátora J. Šantu či si spomína, že by sa vo vysporiadaní kauzy Gamatex angažoval zavraždený právnik Ernest Valko, V. Repčík odpovedal, že o tom nemá žiadne informácie.

Svedecká výpoveď V. Repčíka, ktorý riadil TV Markíza v rokoch 2000 až 2006, zahŕňala aj kauzu Gamatex. K nej V. Repčík uviedol všeobecne známe skutočnosti aj v súvislosti s tým, že vtedy v Markíze videl obžalovaného M. Kočnera, obvineného Š Agha a aj zavraždeného Petra Čongrádyho.

Na osobnú prítomnosť niekdajšej spoločníčky P. Ruska v Markíze Sylvie Volzovej si V. Repčík spomína veľmi sporadicky. Jej osobné angažovanie sa registroval hlavne v roku 1998 od začiatku kauzy Gamatex. Vtedy podľa jeho slov mala „veľmi intenzívne ambície zasahovať do vysielania“.

Licencia podľa Grujbárovej nebola ohrozená

Pred senátom svedčila v pondelok aj bývalá riaditeľka Kancelárie Rady pre vysielanie a retransmisiu (RVR) Jarmila Grujbárová. Podľa nej licencia Markízy nebola ohrozená. P. Rusko tvrdí opak. 

Odňatie licencie podľa J. Grujbárovej nebolo v pláne Rady pre vysielanie a retransmisiu. P. Rusko vo svojej obhajobe v pondelok uviedol, že zaistenie pokračovania licencie bolo protihodnotou za to, že podpísal spoluobžalovanému M. Kočnerovi sporné zmenky.

J. Grujbárová nemala, tak ako viacerí svedkovia, ktorí zatiaľ vypovedali, o sporných zmenkách žiadne vedomosti, kým neboli po roku 2016 spomínané v médiách. J. Grujbárová si, rovnako ako predchádzajúci svedok V. Repčík, nespomína ani na to, že by sa v kauze Gamatex a jej urovnaní angažoval nebohý advokát Ernest Valko. Na otázku, či by mala Markíza povinnosť zmenky nahlasovať, odpovedala, že nie. Existencia zmeniek a vedomosť rady o nich by však podľa nej mohla ohroziť predĺženie licencie.

Po monológu svedkyne obhajca obžalovaného M. Kočnera Michal Mandzák žiadal čítanie zo zápisnice zo zasadania RVR, čo prokurátor aj obhajoba Markízy okamžite namietala. Zástupca televízie Daniel Lipšic pripomenul, že s prepisom komunikácie M. Kočnera na jednom liste A4 sa chcel jeho obhajca oboznamovať, a preto sa nečítal. „Dostali sme kilovú obsielku,“ povedal na margo zápisnice RVR. Zásadu rovnosti zbraní taktiež namietal prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Ján Šanta.

Po svojej výpovedí povedala J. Grujbárová novinárom, že nerozumie obvineniam P. Ruska. Ten na súde tvrdí, že RVR pripravovala prechod licencie na Gamatex. „Tak je potom čudné, že by im Valko poradil, aby podpísali zmenky a odvrátili tu hrozbu,“ uviedla J. Grujbárová na margo faktu, že bol E. Valko v tom čase členom RVR.

Po výsluchu svedkyne sa P. Rusko opäť obhajoval a dopomáhal si kreslením na tabuľu.

Súd pokračuje v utorok a stredu

Obžalovaní M. Kočner a P Rusko podľa obžaloby prokurátora „po vzájomnej dohode s obvineným Š. Aghom, ktorého trestná vec bola vylúčená na samostatné konanie, vyhotovili štyri sfalšované zmenky, ktoré predložili ako prílohy na vydanie platobných rozkazov“.

M. Kočner je obvinený aj z objednávky vraždy Jána Kuciaka a P. Rusko je obžalovaný z objednávky vraždy svojej niekdajšej spoločníčky v Markíze Sylvie Volzovej, ktorá má prísť v procese svedčiť v utorok (30. 7.). V utorok má svedčiť aj niekdajšia ekonomická riaditeľka Markízy Radka Doehring a prezident Slovenského futbalového zväzu Ján Kováčik.

Na júlové pojednávacie dni sa obžalovaný M. Kočner s najväčšou pravdepodobnosťou nedostaví, avšak senát zvažuje, že presunie septembrové pojednávacie dni do Ústavu na výkon väzby (ÚVV) Bratislava, kde sú lepšie bezpečnostné podmienky.

Posledný pojednávací júlový deň súd očakáva výpoveď Jozefa Dučáka, ktorý je obvinený v kauze Technopol Servis spolu s M. Kočnerom Svedčiť má taktiež bývalý novinár a niekdajší šéf kontrarozviedky Slovenskej informačnej služby Peter Tóth.