Ľuďom v Európskej komisii nedávno retroaktívne narástli platy o 2,4 percenta. Malo ísť o takzvanú „aktualizáciu“, ktorá je upravením platov na základe zníženej kúpnej sily vzorky štátnych zamestnancov z desiatich európskych krajín, píše Euractiv.

V Belgicku, kde pôsobí väčšina zamestnancov Komisie, však inflácia dosahuje úroveň 4,1 percenta. Tieto mimoriadne mzdové náklady tak ešte viac vyžmýkajú administratívny rozpočet tejto výkonnej inštitúcie. Proporčne sa teda budú musieť vyrovnať znížením výdavkov, ktoré má často formu „negatívnej priority“.

To znamená, že rôzne oddelenia Komisie nebudú nahrádzať svojich stálych zamestnancov, ktorí odchádzajú do dôchodku, či obnovovať zmluvy dočasným zamestnancom. Dokonca aj nádejní uchádzači, ktorí prešli EPSO testami, majú problém sa zamestnať.

Do hry vstúpila inflácia

V predchádzajúcom finančnom období, keď museli inštitúcie EÚ znížiť svoje náklady o 5 percent, vzrástol počet zmluvných zamestnancov. V roku 2022 sa ich podiel vyšplhal na 23 percent, čím sa v Komisii stali tým najbežnejším typom zamestnancov.

Problémom nového sedemročného rozpočtu je však to, že Komisia má pred sebou čoraz viac úloh, no administratívne náklady sa nezmenili. „Členské štáty majú čoraz väčšie očakávania a ľudské a finančné zdroje sú pod čoraz väčším tlakom,“ vysvetlil zdroj z prostredia Komisie.

Inflácia tento tlak ešte zhorší a odnesú si to dočasní zamestnanci. Šesť zdrojov z Komisie Euractivu pod podmienkou anonymity prezradilo, že ich oddelenie buď uvažuje o neprijímaní nových zamestnancov alebo sa k tomu už uchýlilo.

Bude horšie

Podľa člena vrcholového manažmentu jednej zo služieb Komisie vraj znižovanie počtu zamestnancov prebiehalo ešte pred aktualizáciou platov a bude to ešte horšie. Inflácia naďalej rastie, takže bude potrebné znovu zdvihnúť platy.

Ďalší zo zdrojov si myslí, že bremeno nebudú oddelenia znášať rovnako, ale skôr na základe internej situácie a politických priorít. Aj napriek tomu, že Európska zelená dohoda patrí medzi najvyššie priority EÚ, generálne riaditeľstvá pre zmenu klímy, životné prostredie a energetiku, ktoré už aj bez toho trpeli vážnym nedostatkom zamestnancov, zasiahne znižovanie najviac.

Ďalšie dôležité správy

KK26 Brusel - Ľudia kráčajú a fotografujú sa v Bruseli 16. marca 2020. V Belgicku sú zatvorené školy, reštaurácie a bary, taktiež sú zrušené kultúrne a športové podujatia v snahe zabrániť šíreniu nového koronavírusu. FOTO TASR/AP
People walk and take photographs at the nearly empty main Grand Place in downtown Brussels, Monday, March 16, 2020. Belgium has closed schools, restaurants and bars as well as cancelled cultural and sporting events in an effort to stem the spread of the coronavirus. For
Neprehliadnite

Inflácia v Belgicku dosiahla najvyššiu úroveň za štyri desaťročia