Do testu sme zaradili 11 vôd s rôznymi kombináciami pridaných vitamínov, ktoré sú u nás dostupné v drogériách, supermarketoch, čerpacích staniciach či fitnes centrách. Zaujímalo nás, aké množstvá vitamínov obsahujú, čím sú osladené, konzervované a či zdravotnými tvrdeniami, ktoré sú uvedené na ich obaloch, výrobcovia neporušujú predpisy.

Vymyslené účinky

Účinky vitamínov obsiahnutých v nápojoch môžu výrobcovia propagovať schválenými zdravotnými tvrdeniami, ktoré dostali požehnanie od EÚ. Iné reklamné sľuby sú na potravinách zakázané.

Nie všetci výrobcovia vitamínových vôd tieto pravidlá dodržiavajú. Na obaloch sme našli aj také zdravotné sľuby, ktoré nekorešpondujú so schválenými tvrdeniami. Týka sa to najmä vitamínových vôd pod maďarskou značkou Viwa, ktoré sa chvália titulom funkčný nápoj roka 2013. Viaceré účinky, ktoré výrobca pripisuje vitamínom v nápoji, sme nenašli v databáze povolených zdravotných tvrdení.

Sú vitamínové vody len presladené imidžovky? Porovnali sme značky

Zdroj: Lenka Sameková

Nápoje pod značkou Water& What u Need sa ako jediné zo všetkých produktov úplne vyhli uvádzaniu zdravotných účinkov na obale. Zrejme preto, že vitamíny obsahujú v malých množstvách a v porovnaní s ostatnými vodami sú na ne najchudobnejšie.

Na 100 mililitrov vody Water& What u Need pripadá iba 9-percentný podiel odporúčanej dennej dávky niacínu (vitamínu B3), 8-percentný podiel dennej dávky vitamínu B12 a 7,5-percentné množstvo dennej dávky vitamínu C.

Sú vitamínové vody len presladené imidžovky? Porovnali sme značky

Zdroj: Lenka Sameková

Aj keď výrobca propaguje produkt ako ochutený nápoj s vitamínmi, na obale ich zabudol prepočítať na percentuálne množstvá z odporúčaného denného príjmu. Percentuálne údaje k vitamínom chýbajú aj na fľašiach vôd značky Viwa. Chýbajúce označenie na nápojoch vyrobených po 13. decembri 2016 môžu veterinári pokutovať.

Výrobca je oprávnený vyzdvihovať na obale určitý druh vitamínu v prípade, ak pokrýva:

  • minimálne 7,5 percenta odporúčaného denného príjmu v prepočte na 100 mililitrov nápoja alebo
  • minimálne 15 percent odporúčaného denného príjmu v prepočte na celú porciu (výrobcovia za ňu považujú zvyčajne celú fľašu nápoja).

Podľa údajov na obale nepodliezol minimálne množstvá vitamínov ani jeden z nápojov. Našli sme však medzi nimi dve také, ktoré to prehnali s ich prívlastkami. Vitamínové vody Jana activity a Jana immuno síce sľubujú na etiketách vysoký obsah vitamínov B3, B5, B6 a B12, no v zložení sú zastúpené v žalostne malých množstvách.

Najvitamínovejšie sú slovenské

Najväčšie množstvá vitamínov spomedzi všetkých porovnávaných produktov obsahujú nápoje Vitality a Relax od slovenskej značky Diva's. Produkty pokrývajú 1,5-násobok odporúčaného denného príjmu jednotlivých vitamínov (s výnimkou magnézia s 30-percentným podielom z dennej dávky). To však pod podmienkou, že vypijete celú fľašu.

Sú vitamínové vody len presladené imidžovky? Porovnali sme značky

Zdroj: Lenka Sameková

Nadlimitné dávky vitamínov nie sú pre človeka nebezpečné. Pokiaľ ich organizmus nepotrebuje, pretože je nimi dostatočne zásobený, jednoducho ich vylúči z tela. S vitamínmi to však netreba preháňať.

„Užívať denne supramaximálne dávky neodporúčam. Fajčiari, chronicky chorí napríklad s celiakiou, cukrovkou a fyzicky pracujúci majú ale zvýšenú dennú potrebu vitamínov. To všetko sú faktory, na ktoré by sme mali prihliadať,“ podotýka Igor Vozár z bratislavskej Polikliniky Mýtna.

Pozor, cukor!

Na etiketách nápojov sa okrem množstva vitamínov oplatí sledovať aj obsah cukru. Inak podstupujete riziko, že si do seba nalejete presladenú vodu. Svedčí o tom rozdiel medzi najmenej sladkým a najsladším z porovnávaných nápojov, ktorý predstavoval v prepočte na celý objem nápoja až 12,5 gramu cukru, čo sú zhruba 3 kocky (jedna kocka obsahuje 4 gramy cukru).

Sú vitamínové vody len presladené imidžovky? Porovnali sme značky

Údaje z etikiet nápojov a cenníkov obchodov Zdroj: Lenka Sameková

Najväčšie množstvo cukru je rozpustené vo vitamínových vodách Water& What u Need, ktoré sú osladené viac ako 6 kockami cukru. Najmenšie množstvo cukru obsahujú nápoje značky Diva's. Narozdiel od nápojov Water& What u Need navyše nie sú osladené klasickým cukrom (sacharózou), ale ovocným cukrom (fruktózou), ktorý má nižší glykemický index.

K použitiu stévie ako jediného sladidla sa hlásia nápoje značky Viwa. Stéviu sme našli aj v zložení vôd značky Jana, avšak v koktejli s ďalšími dvomi sladidlami - cukrom a fruktózovým sirupom.

Konzervanty v najdrahšej značke

Umelým konzervantom sa väčšina nápojov úspešne vyhla, až na jednu výnimku. Tou je švédska značka Vitamin well, ktorá pritom vychádza najdrahšie (1,99 eura v dm drogérii). V zložení jej všetkých troch nápojov – Care, Everyday aj Drive sme našli konzervant sorban draselný, ktorý môže u citlivých ľudí vyvolať podráždenie kože. Vitamínová voda Drive je konzervovaná aj benzoanom sodným, ktorý je podozrievaný zo spôsobovania hyperaktivity u detí.

K použitiu stabilizátorov, ktoré sú zodpovedné za spojenie inak nezlučiteľných látok do jednej konzistencie, sa priznávajú tri značky nápojov – Viwa (body pro), Jana (immuno) a Vitamin well (Care). Pozitívnou správou je, že väčšina z nich má rastlinný pôvod.

Ide o karobovú gumu, arabskú gumu a pektín. Kombináciu prírodného stabilizátora (arabskej gumy) a umelo vyrábaného stabilizátora (glycerolesterov živíc dreva) obsahuje jedine nápoj značky Janaimmuno.

Okrem spomínaných látok nájdete vo vitamínových vodách aj ovocné šťavy, šťavy z koncentrátov a ovocné extrakty. V nápojoch však tvoria zanedbateľné množstvá.

Tipy od lekára

Univerzálny návod na výber ideálnej kombinácie vitamínov v nápoji podľa lekára I. Vozára neexistuje. „Zaleží na individuálnych potrebách organizmu, ktorý produkt zvoliť. Ľudské telo posiela signály, že niečo nie je v poriadku v podobe vypadávania vlasov, mäknutia kostí, únavy, oslabenej imunity či chudokrvnosti.“

Syntetické vitamíny, ktoré sú v práškovej podobe pridávané do vitamínových vôd, by sme nemali uprednostňovať pred tými, ktoré sú prirodzene obsiahnuté v potravinách. „Vody obohatené o vitamíny a iné nutrienty sú vhodné na rýchlu hydratáciu a promptné doplnenie hladín vitamínov. Osobne odporúčam užívať uvedené produkty ako doplnok pestrej a vyváženej stravy a pitného režimu, nie však denne, ale tak povediac občas,“ uzatvára lekár I. Vozár.

Sú vitamínové vody len presladené imidžovky? Porovnali sme značky

Údaje z etikiet nápojov Zdroj: Lenka Sameková

Sú vitamínové vody len presladené imidžovky? Porovnali sme značky

Zdroj: Nariadenie o poskytovaní informácií o potravinách spotrebiteľom