Výkony nákladnej dopravy dopravcov boli v júli najvyššie v tomto roku. Informoval o tom Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

Objem prepraveného tovaru bol v júli 2021 nižší ako pred pandémiou, ale významnejšie narástli prepravné vzdialenosti. V osobnej doprave sa v siedmom mesiaci prepravilo stále o štvrtinu menej pasažierov ako pred koronakrízou (v porovnaní s júlom 2019).

Celkový objem nákladnej prepravy v júli 2021 dosiahol 21,9 milióna ton, medziročne to predstavuje pokles o 7,4 percenta. Oproti júlu spred dvoch rokov zaostávala preprava tovarov ešte viac, jej objem sa znížil o 17,5 percenta.

Kým objem prepravy tovarov po železnici sa v siedmom mesiaci medziročne zvýšil o 19,1 percenta, v preprave po cestách došlo k zníženiu o 6,1 percenta. Obe podstatné zložky verejnej nákladnej dopravy však v preprave tovaru prekonali jej objem z júla 2019.

ZSSK Cargo
Neprehliadnite

Cargo hlási ziskové hospodárenie, šéf Gono pokračuje v ozdravovaní štátneho dopravcu

V júli sa prostriedkami verejnej osobnej dopravy prepravilo 38,8 milióna cestujúcich, čo je o 4,2 percenta menej ako pred rokom. K medziročnému úbytku došlo v cestnej i v železničnej doprave. V porovnaní s júlom 2019 bol pokles pasažierov takmer štvrtinový (o 23,3 percenta).

Výkony v osobokilometroch v osobnej doprave, ktoré zohľadňujú celkový počet cestujúcich a vzdialenosť ich prepravy, v siedmom mesiaci 2021 na rozdiel od celkového počtu pasažierov medziročne rástli o 4 percentá. Stále však boli len na úrovni 67,9 percenta z júla spred dvoch rokov.

Deň otvorených dverí (DOD) Dopravného podniku Bratislava (DPB) v rámci Európskeho týždňa mobility vo vozovni Jurajov dvor v sobotu 18. septembra 2021. FOTO TASR - Martin Baumann
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Priemerná nominálna mesačná mzda v tomto odvetví bola v porovnaní s júlom 2020 vyššia o 6,8 percenta, keď dosiahla 1 111 eur. Reálna mzda sa zvýšila o 3,4 percenta. Oproti minuloročnému júlu vzrástli priemerné mzdy vo všetkých zložkách odvetvia, najviac vo vodnej doprave (o 14,4 percenta) a v leteckej doprave (o 9,2 percenta).

Zamestnanosť v doprave a skladovaní sa počas siedmeho mesiaca tohto roka medziročne znížila o 0,6 percenta. Pokles počtu zamestnancov sa prejavil v dvoch zložkách odvetvia – v pozemnej doprave a v poštových a kuriérskych službách, nárast zaznamenali letecká doprava a tiež skladové a pomocné činnosti.

Prostriedky nákladnej dopravy prepravili v súhrne za prvých sedem mesiacov tohto roka 136,2 milióna ton tovaru, čo je o 3,2 percenta menej ako v rovnakom období vlaňajška (január – júl 2020). Výkony v tonokilometroch boli naopak vyššie o 10,6 percenta. V porovnaní s „predcovidovým“ obdobím (január – júl 2019) bola preprava tovaru nižšia o 15,2 percenta a výkony v tonokilometroch o 3,8 percenta.


pôvodný súbor:_MST_ dialnica povazska bystrica _096.jpg
Neprehliadnite

Top udalosti v doprave: Zdražovanie stavebnín tlačí na rozpočet dopravných projektov