Februárové maloobchodné tržby sa medziročne zvýšili o 16,4 percenta, v raste sa držia posledný rok. Medzimesačne vzrástli o 1,3 percenta. Informoval o tom Štatistický úrad.

Tržby v maloobchode si udržali druhý mesiac vysoké medziročné rasty, a to až pri ôsmich z deviatich sledovaných zložiek. Podnikom reštaurácií a pohostinstiev sa darilo podstatne lepšie, zvýšili tržby o polovicu, ale do objemu pred pandémiou im chýbala ešte pätina. Podniky ubytovania druhý mesiac rástli radikálne, ide však len o dobiehanie obrovských prepadov počas lockdownu pred rokom.

Tržby vo februári 2022 v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom rástli najvýraznejšie v ubytovaní o 18,8 percenta, v činnostiach reštaurácií a pohostinstiev o 16 percent a v maloobchode o 1,3 percenta. Klesli v predaji a oprave motorových vozidiel o 0,8 percenta a vo veľkoobchode o 0,6 percenta.

Aj v súhrne za dva mesiace roka 2022 boli tržby vo vnútornom obchode v porovnaní s tržbami za rovnaké obdobie roka 2021 dvojciferne vyššie takmer vo všetkých činnostiach, najvýznamnejšie v reštauráciách a pohostinstvách o 39,5 percenta, veľkoobchode o 24,6 percenta, maloobchode o 16,7 percenta a v predaji a oprave motorových vozidiel o 14,3 percenta. Výnimkou bolo ubytovanie, tržby boli medziročne štvornásobne vyššie vplyvom druhej vlny pandémie na začiatku roka 2021, keď padli na úplné minimum.

Ďalšie dôležité správy

Postupné uvoľňovanie opatrení v reštauráciach.
Neprehliadnite

Hotely a reštaurácie vyzývajú vládu na zníženie DPH pre gastroprevádzky, pomohlo by to