Aj v októbri 2022 tržby maloobchodu boli medziročne nižšie, a to o 4,4 percenta. Po dlhom období medziročných prírastkov mali maloobchodné predajne tržby nižšie ako pred rokom už tretí mesiac po sebe. Pokles tržieb v stálych cenách zaznamenalo až šesť z deviatich zložiek maloobchodu. 

Tržby v zložkách vnútorného obchodu

S poklesom tržieb bojujú podľa ŠÚ SR druhý mesiac po sebe veľkí hráči v maloobchode, ako sú hyper- a supermarkety, aktuálne mali tržby nižšie o 2,4 percenta. Predajne pohonných látok majú pol roka tržby medziročne nižšie. Ich nominálna hodnota bola síce výrazne vyššia ako pred rokom, ale po očistení o extrémny rast cien tržby klesli o viac ako 5 percent.

Tržby v predaji a oprave motorových vozidiel a motocyklov za október 2022 medziročne vzrástli o 8,6 percenta, čo ovplyvnili vyššie tržby za predaj vozidiel o takmer 17 percent. Oprava a údržba vozidiel, ako aj predaj dielov a príslušenstva skončili už druhý mesiac v medziročnom mínuse.

Tržby v októbri 2022 v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom vzrástli vo veľkoobchode o 1,1 percenta a v činnostiach reštaurácií a pohostinstiev o 2,3 percenta. Medzimesačný pokles tržieb vykázali predaj a oprava motorových vozidiel o 1,5 percenta, maloobchod o 1,7 percenta či ubytovacie zariadenia, ktoré vykázali pokles tržieb až o 7,5 percenta.

Súhrn za 10 mesiacov

V súhrne za 10 mesiacov roka 2022 tržby vo všetkých zložkách vnútorného obchodu vzrástli. V ubytovaní rástli tržby o 81,1 percenta, hodnoty spred pandémie (v porovnaní s bilanciou 10 mesiacov 2019) však stále nedosiahli. Dvojciferne stúpli vo veľkoobchode a v činnostiach reštaurácií a pohostinstiev. Od začiatku roka dokázal medziročne zvýšiť tržby aj maloobchod o 5,1 percenta a predaj a oprava motorových vozidiel o 5,8 percenta.

Ďalšie dôležité správy

Krajniak uviedol, že jeho rezort vypláca odmeny v hodnote 400 eur v čistom v súvislosti s aktuálnou situáciou pandémie koronavírusu. (Ilustračné foto)
Neprehliadnite

Vyššie reálne zárobky boli v septembri len v ubytovaní