Kremeľ vo štvrtok vyhlásil, že štyri okupované oblasti na juhu a východe Ukrajiny - Donecká, Luhanská, Chersonská a Záporožská oblasť - budú do Ruskej federácie začlenené v piatok podpísaním príslušných dohôd v Kremli. Informuje o tom agentúra AP s odvolaním sa na vyhlásenie hovorcu Kremľa Dmitrija Peskova.

Peskov novinárom povedal, že Moskvou dosadení „lídri" štyroch uvedených oblastí, kde sa od minulého piatka do utorka tohto týždňa konali údajné referendá o anexii k Rusku, podpíšu dohody o pričlenení k Ruskej federácii na piatkovej ceremónii. Tá sa uskutoční o 15:00 miestneho času v Georgijevskej sále Veľkého kremeľského paláca, na ktorej sa zúčastní aj ruský prezident Vladimir Putin.

Štvorica Moskvou dosadených „lídrov" v stredu oficiálne požiadala Putina o anektovanie nimi vedených oblastí na základe výsledkov „referend" o pričlenení k Ruskej federácii. Podľa Kyjeva aj Západu išlo v skutočnosti o nelegitímne pseudohlasovania, ktoré boli narýchlo zorganizované v reakcii na úspešnú protiofenzívu ukrajinskej armády. Mnohé krajiny preto avizovali, že tieto výsledky týchto takzvaných referend neuznajú.

Ďalšie dôležité správy

KK22 Luhansk - Líder Luhanskej ľudovej republiky (LĽR) Leonid Pasečnik ukazuje hlasovací lístok počas referenda o pripojení samozvanej Luhanskej republiky k Rusku vo volebnej miestnosti 27. septembra 2022 v Luhansku na Ukrajine. Na Ruskom okupovaných územiach Ukrajiny sa v utorok končí hlasovanie v tzv. referendách, po ktorých Kremeľ zrejme oznámi pripojenie Doneckej, Luhanskej, Chersonskej a Záporožskej oblasti k Rusku, a to v ich administratívnych hraniciach, sumarizuje britská stanica BBC. FO
Neprehliadnite

Do Moskvy dorazili dosadení šéfovia okupovaných oblastí Ukrajiny