Na otvorení hlavného pojednávania samosudkyňa Ružena Sabová uviedla, že zvažuje posudzovanie M. Kotlebovho konania podľa prísnejšieho paragrafu, než uviedol prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Tomáš Honz.

Teda, že by ho mohla súdiť zo založenia, podpory a propagácie hnutia smerujúceho k potlačeniu základných práv a slobôd a nielen za prejav sympatie k hnutiu.

V tomto prípade by nebolo možné obžalovanému uložiť peňažný ani podmienečný trest. M. Kotlebovi by hrozil prísnejší trest, až osem rokov odňatia slobody, ktorý sa podľa T. Honza nedá vyriešiť podmienečným trestom.

Samosudkyňa R. Sabová odročila po žiadosti obžalovaného pojednávanie na 4. a 5. marca, čiže až po parlamentných voľbách. M. Kotleba ju o to žiadal aj preto, aby nebolo možné považovať konanie za politické.

Prokurátor dôvod na odročenie nevidel, ale súhlasil s ním preto, aby sa aj on mohol pripraviť na novú možnú kvalifikáciu skutku.

Prokurátor T. Honz podal obžalobu na Kotlebu ešte v októbri minulého roka. M. Kotleba sa mal trestného činu dopustiť, keď odovzdal trom rodinám finančný dar prostredníctvom symbolických šekov vystavených na sumu 1488 eur.

Číslo 1488 považuje ÚŠP za extrémistickú symboliku.