Prijímať neziskové alebo stratové zákazky aj v nasledujúcich mesiacoch sú stále ochotní riaditelia 26 percent oslovených stavebných firiem. Ako dôležitú podmienku si pätina firiem v týchto prípadoch kladie nadviazanie alebo udržanie dlhodobej spolupráce. Oveľa menšia časť firiem (6 percent) by bola ochotná prijať stratovú zákazku z dôvodu zachovania súčasného podielu na trhu. Vyplýva to z prvej tohtoročnej kvartálnej analýzy slovenského stavebníctva spracovanej spoločnosťou CEEC Research vo februári.

Súdna rada SR bude musieť hľadať kandidáta na dodatočného sudcu Všeobecného súdu EÚ. Predsedníčka rady Jana Bajánková dnes členov rady informovala, že ku kandidátke Márie Patakyovej dostali negatívne stanovisko. Odmietli ju pre nedostatočnú znalosť úradného jazyka, uviedla. Patakyová pri svojej prezentácii priznala, že nevie po francúzsky, ktorý je pracovným jazykom Všeobecného súdu EÚ.

Zastavenie trestného stíhania v prípade policajnej razie v rómskej osade v Moldave nad Bodvou z júna 2013 v štyroch bodoch zo šiestich bolo podľa Krajskej prokuratúry v Prešove v súlade so zákonom. Prokuratúra tak zamietla sťažnosť právnych zástupcov poškodených proti rozhodnutiu inšpekcie ministerstva vnútra, ktorá vlani v novembri o zastavení vyšetrovania rozhodla. Podľa prokuratúry sú sťažnosti nedôvodné a inšpekcia postupovala zákonne napriek tomu, že informácie o možnom policajnom násilí dlho ignorovala a trestné stíhanie začala až niekoľko mesiacov po incidente. Podľa právnych zástupcov poškodených osôb z osady je rozhodnutie prokuratúry v hrubom rozpore s medzinárodným právom.

Štvrtina stavebných firiem berie aj neziskové či stratové zákazky

Zdroj: SITA

Nízka finančná gramotnosť v kombinácii s chybami v regulácii vystavujú státisíce ľudí, vrátane klientov nebankových spoločností, riziku zadlžovania sa za neprimeraných podmienok. Podľa zistení mimovládnej neziskovej organizácie INEKO (Inštitút pre ekonomické a sociálne reformy) väčšina dospelej populácie nevníma rozdiely medzi korektnými a nekorektnými poskytovateľmi úverov. Ľudia zároveň ani nedokážu rozpoznať mimoriadne drahú ponuku úveru, čo môže mať podľa INEKO zásadný negatívny vplyv na kvalitu ich života.

Národný ústav srdcových a cievnych chorôb (NÚSCH), a.s. obstaráva špeciálny zdravotnícky materiál v predpokladanej sume 34,51 milióna eur bez dane z pridanej hodnoty (DPH). Ako informoval ústav v Dodatku k Úradnému vestníku EÚ, ide o implantabilné prístroje s kompletným príslušenstvom vrátane elektród pre elektroimpulzoterapiu srdcového rytmu a srdcového zlyhávania (implantabilných kardiostimulátorov a defibrilátorov - ICD).

Hotelovej spoločnosti Marriott International sa nakoniec na druhý pokus zrejme podarí kúpiť reťazec Starwood Hotels and Resorts Worldwide a vytvoriť najväčšiu hotelovú spoločnosť sveta. Firma dnes oznámila, že vďaka zlepšeniu svojej ponuky prekonala čínskeho konkurenta Anbang Insurance Group a vedenie Starwood prijalo jej nový návrh na prevzatie v hodnote 13,6 miliardy dolárov (12 miliárd eur).

Zamestnávateľom združeným v Republikovej únii zamestnávateľov (RÚZ) v programových prioritách vznikajúcej vlády chýbajú systémové opatrenia smerujúce ku skvalitneniu podnikateľského prostredia a k podpore slovenského priemyslu. Znenie programových priorít je pre RÚZ znepokojujúce najmä vzhľadom na to, že minimálne tri zo štyroch budúcich vládnych strán pred voľbami deklarovali záujem realizovať zásadné opatrenia na skvalitnenie podnikateľského prostredia.

Slovensko vyčerpalo z peňazí Európskej únie (EÚ) v programovom období 2007 až 2013 k 29. februáru tohto roka v štrnástich operačných programoch 10,713 miliardy eur. Miera čerpania dosiahla 92,21 percenta z celkového záväzku takmer 11,618 miliárd eur.

Aktuálna sadzba za poistencov štátu vo výške 4,3 % z vymeriavacieho základu nie je podľa Asociácie na ochranu práv pacientov SR (AOPP) postačujúca, mala by sa zvýšiť na 5 %. Upozornila na to prezidentka AOPP Katarína Kafková. Zvýšenie odvodu za poistencov štátu na päť percent žiada asociácia spolu s ďalšími 13 subjektmi v memorande, ktoré odovzdala Kafková v Národnej rade SR, na Ministerstve zdravotníctva SR a Ministerstve financií SR.

Zamestnanci autobusovej spoločnosť Arriva Liorbus, a. s. so sídlom v Ružomberku vyhlásili štrajkovú pohotovosť. Dôvodom je podľa nich neukončené kolektívne vyjednávanie podnikovej kolektívnej zmluvy na roky 2016 a 2017 a neochota vedenia spoločnosti navýšiť svojim zamestnancom mzdy. Ich priemerná mzda v hrubom dosahuje približne osemsto eur mesačne vrátane príplatkov. Vedenie autobusovej spoločnosť Arriva Liorbus, a. s. reagovalo, že je ochotné zvýšiť zamestnancom mzdy o približne tri percentá. Ďalšie percento by získali v prípade kladného hospodárskeho výsledku.

Štvrtina stavebných firiem berie aj neziskové či stratové zákazky

Prehľad kľúčových udalostí z ekonomiky a biznisu TREND.24 vychádza každý deň o 18:45 pred hlavnými TV správami.

Objednajte si RSS feed a pozrite si staršie vydania.