Vybraných 40-tisíc učiteľov, ktorí budú zabezpečovať prezenčnú výučbu na školách, začnú očkovať od soboty 13. februára. Vakcínu dostanú učitelia a učiteľky v materských školách, na prvom stupni základných škôl a v posledných ročníkov stredných škôl. 

Očkovania sa budú realizovať v soboty a v nedele v 12 očkovacích centrách. Od 1. marca sa začne na Slovensku očkovať vakcínou od spoločnosti AstraZeneca. V utorok to v rámci zhodnotenia epidemiologickej situácie na Slovensku oznámil minister zdravotníctva Marek Krajčí.

WA 35 Londýn - Vakcína britsko-švédskej firmy AstraZeneca proti ochoreniu COVID-19, ktorou sa bude očkovať v očkovoacom centre na východe Londýna v piatok 5. februára 2021. FOTO TASR/AP    

AstraZeneca vaccine is ready to be used at the Wellcome Centre in Ilford, east London, Friday, Feb. 5, 2021. (AP Photo/Frank Augstein)
Neprehliadnite

MZ SR má zazmluvnených od AstraZeneca 3,6 milióna dávok vakcín, prvé pôjdu pre učiteľov

 

Kritickú infraštruktúru, ktorú je potrebné ešte zaočkovať, určia zoznamy ministerstva vnútra. Rezortu vnútra majú zoznamy nadefinovať jednotlivé ministerstvá a určia tiež prioritizáciu jednotlivých osôb na očkovanie, hovorí Krajčí. Táto skupina ľudí sa bude očkovať v Nemocnici sv. Michala v Bratislave a Košiciach a v Ústrednej vojenskej nemocnici v Ružomberku, priblížil minister.

Učitelia mladší ako 55 rokov budú očkovaní vakcínou od spoločnosti AstraZeneca. Starších ako 55 rokov zaočkujú zdravotníci vakcínou od spoločnosti Pfizer/BioNTech. Nepedagogickí zamestnanci by sa zatiaľ očkovať nemali, potvrdil Krajčí.

Na snímke minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) počas brífingu k aktuálnej epidemiologickej situácií na Slovensku. Bratislava, 22. januára 2021. FOTO TASR - Michal Svítok
Neprehliadnite

Situácia v súvislosti s koronavírusom sa mierne zhoršila, informuje Krajčí

Krajčí tiež informoval o tom, že na Slovensko prišlo v týchto dňoch 250-tisíc vakcín od spoločnosti Pfizer/BioNTech, 210-tisíc od AstraZeneca a niekoľko desiatok tisíc od Moderny. Rastie počet zaočkovaných, Slovensko má zaočkovaných 226 916 osôb. Aplikovanú druhú dávku má 35 016 osôb. Najviac zaočkovaných je v Bratislavskom kraji, nasleduje Košický kraj a Žilinský kraj. Tiež definoval, kto dostane aký typ vakcíny.

„Slovensko je momentálne treťou najrýchlejšou očkovacou krajinou v Európskej únii," povedal Krajčí s tým, že menšiu zaočkovanosť majú Nemecko, Maďarsko, Fínsko, Česko či Rakúsko. „Množstvo zaočkovaných ľudí na území jednotlivých krajín je determinované dodávkami vakcín," podotkol.