Stredoškoláci navrhli špeciálny balíček, ktorým chcú bojovať proti korupčnému správaniu v našej spoločnosti. Chcú získať povedomie o možných krokoch, ktoré povedú k zlepšeniu momentálnej situácie. A zároveň podporiť Nadáciu Zastavme korupciu, ktorá aktívne proti týmto problémom bojuje.

Študentský projekt W Statement prináša tričká namierené proti korupcii v balíčku, ktorý obsahuje nielen tričko, ale aj nálepku a protikorupčný manuál, ako nahlásiť korupciu. Študenti kontaktovali kvôli predaju aj kníhkupectvo Martinus, cez ktoré chcú balíčky predávať bez nároku na zisk. TREND.sk sa porozprával s iniciátorkou nápadu Silviou Filovou (19).

Ako je na tom Slovensko s korupciou?

Slovensko patrí spolu s Maďarskom a Lotyšskom podľa prieskumu Eurobarometra medzi trojicu štátov EÚ, ktoré najviac tolerujú korupciu. Iba 44 percent Slovákov považuje korupciu za neakceptovateľnú (len pre porovnanie v Maďarsku je to 35 percent a v Lotyšsku 34 percent).

Na druhej strane si 85 percent Slovákov si myslí, že korupcia je na Slovensku rozšírená. Deväť percent Slovákov zažilo za posledných 12 mesiacov prípad korupcie na vlastnej koži. Až 86 percent firiem na Slovensku považuje korupciu za rozšírenú, 55 percent firiem, ktoré podnikajú na Slovensku, vidia korupciu ako problém pre svoje podnikanie.

Ako vznikol projekt W Statement, ktorým chcete, aby ľudia vyjadrili svoj názor na aktuálne problémy v našej spoločnosti?

Som stredoškoláčka na LEAF Academy, kde máme hodiny podnikavého líderstva [entrepreneurial leadership]. Mali sme vymyslieť vlastný projekt. Najprv sme mali definovať problém, ktorý nás trápi. Bolo viac takých, ktoré ma hnevali. Nebola to len korupcia, ale aj stav slovenského školstva a práv LGBT na Slovensku. Snažila som sa s tímom nájsť riešenie na ne.

Formou ankety sme zistili, že ľudia chcú a potrebujú prejaviť svoj názor. Slováci nehovoria o tom, čo si myslia, a preto v spoločnosti potrebujeme začať diskutovať. Tak ako ju začať? Väčšina ľudí nám v ankete povedala, že najlepšie sa ich názor prejavuje oblečením. Prišli sme preto s konceptom svetra, kde bolo napísané „Hrám fér politiku“.

Lenže sveter sa neuchytil. Uznali sme, že férovosť v politike je príliš široký pojem, ktorý jedna mikina s potlačou nepokryje. Neskôr sme sa skontaktovali s Nadáciou Zastavme korupciu a zistili, že korupcia nie je len na vysokých miestach ale aj na nižších. Pritom veľa ľudí si ju ani neuvedomuje.

Študentka Silvia Filová: Ak budeme pri korupcii ticho, nič sa nezačne riešiť

Tričko študentov proti korupcii

Zistili ste, že ľudia, ktorí sa dopustia korupcie, o tom ani nevedia?

Na základe ankety sme prišli na to, že áno. Väčšina ľudí dá lekárovi v pohode peniaze za predpis. To je len príklad. Zistili sme, že si takéto veci, ktoré sú už samozrejmosťou v spoločnosti, ani neuvedomujú. V spolupráci s nadáciou sme vyhotovili protikorupčný manuál, ktorý predávame v balíčku. Sú tam rady ako nahlásiť prípady korupcie.

Je tam aj recept na krupicu, teda ako páchame korupciu bez toho, aby sme si to uvedomovali. Príkladom je doktorská krupica, čo znamená, že zaplatím doktorovi úplatok.

Je tam recept na MHD krupicu, ktorá sa „varí“ vtedy, keď človek jazdí načierno a to, samozrejme, nie je ok. Chceme tým poukázať na to, že každý robí chyby, ale mal by si to uvedomiť a napraviť sa.

Ako ste vymýšľali námet na tričko?

Pri tričku sme sa vyhrali s kreativitou. Chceli sme niečo vtipné, čo budú ľudia radi nosiť a zároveň to vyvolá dialóg. Pozmenili sme v ňom korupciu na krupicu. Chceli sme tým poukázať na to, že korupcia je tradičná na Slovensku ako krupica. Obe sú už súčasťou národa. Nechceli sme na to poukázať negatívne, ale vtipne, a tak zaujať širokú verejnosť.

Ako ste projekt financovali?

Našu crowdfundingovú kampaň na financovanie našej prvej kolekcie „Krupica/Korupcia“ na webe startlab.sk sme nastavili na vyzbieranie 500 eur, čo bola najnižšia čiastka. Sami sme nedúfali, že ju dosiahneme.

Po štyroch dňoch sme skončili so sumou 1 104 eur, získali sme prvých 70 zákazníkov. Reakcie od ľudí boli pozitívne, čo bolo pre nás skvelé. Pomohlo aj sharovanie na sociálnych sieťach.

Študentka Silvia Filová: Ak budeme pri korupcii ticho, nič sa nezačne riešiť

Ako vyzerá balíček boja proti korupcii

A aké boli reakcie spolužiakov?

Veľmi pozitívne. Moji spolužiaci si tričká kúpili, zdieľajú nás a zaujímajú sa o aktuálne dianie. Som veľmi rada, že nás kamaráti podporujú a dokonca sa inšpirujú a sami zakladajú iniciatívy.

Ako sa do projektu zapojilo kníhkupectvo Martinus?

Oslovili sme ich, aby predávali naše balíčky. Nechceli sme zakladať nový e-shop. Martinus s tým súhlasil s tým, že si z predaja nezoberie žiaden zisk, iba náklady s tým súvisiace. Na ich webe štartuje predaj tento týždeň, čo je skvelé, pretože 9. decembra je Medzinárodný deň boja proti korupcii.

Koľko balíčkov je k dispozícií?

V prvej várke sme urobili sto balíčkov. Sedemdesiat z nich šlo zákazníkom, ktorí sa vyzbierali v rámci crowdfundingovej kampane a 30 má na sklade Martinus. Z predaja nebudeme mať ako študenti žiaden zisk, keďže manuály nám dala Nadácia Zastavme korupciu, takže prípadný zisk posielame im. V druhej várke chceme urobiť ďalších dvesto balíčkov.

Budete to opäť financovať novou kampaňou alebo vám finančne pomôže nadácia?

Nie, LEAF Academy nám požičala bezúročný úver, ktorý by nám mal pokryť náklady.

Tvrdíte, že poukazujeme na problémy v spoločnosti a ich možné riešenia. Tie sú podľa vás aké?

Treba si uvedomiť, že niekto pácha korupciu. V mnohých prípadoch tom človek ani nevie alebo si to neuvedomuje. Našim cieľom je na to ľudí upozorniť, aby to nerobili u lekára, v škole alebo každodennom živote. Ich konanie totiž vplýva na správny chod štátu.

Ak aj niekto korupciu nepácha, to ešte neznamená, že má pred ňou zatvárať oči, ak je jej svedkom. Bojíme sa, že sami seba ohrozíme, alebo sme už len zvyknutí na nečinnosť.

Treba si však uvedomiť, že zmena ide práve od nás. Pokiaľ budeme ticho, nič sa nezačne riešiť. Učíme ľudí, ako ju nahlásiť pomocou priložených formulárov, adries, kontaktov a postupných krokov.

Študentka Silvia Filová: Ak budeme pri korupcii ticho, nič sa nezačne riešiť

Členovia tímu, ktorí stoja za projektom W Statement

Projekt má štyroch členov. Máte niečo spoločné so študentmi, ktorí organizujú Veľký protikorupčný pochod?

Nie. Bojujeme, samozrejme, za tú istú vec a na sociálnych sieťach sa podporujeme a zdieľame podobné veci a hodnoty, ale nepatríme k ním. My sme tiež apolitickí.

Ak hovoríte o korupcii, mali ste s ňou aj osobnú skúsenosť? Prečo vám je tá téma tak blízka?

Osobne s ňou nemám skúsenosti, ale moji blízki áno. Nezatváram ale pre ňou oči a viem, čo sa deje okolo nás a ako to vplýva na nás študentov a na slovenské školy.

Ako konkrétne na vás vplýva korupcia?

Keď sa pozrieme na školské pomôcky, ktoré buď chýbajú, alebo sú rovnakého roku výroby ako samotná Slovenská republika, niečo to už ukazuje. Nehovoriac o iných veciach - zatekajúce školské triedy, málo peňazí na kúrenie v zime.

Osobne som už na šiestej škole a všetky boli štátne. Až na LEAF Academy, na ktorú som získala štipendium, vidím veľké rozdiely v štúdiu na súkromnej škole a štátnej škole.

Študentka Silvia Filová: Ak budeme pri korupcii ticho, nič sa nezačne riešiť

Vizuál študentov proti korupcii

Plánujete aj niečo po tomto projekte?

Áno, už pracujeme na novom. Chceme poukázať na to, aké sú problémy v slovenskom školstve. Korupcii sa budeme naďalej primárne venovať, ale dvaja ľudia z tímu sa presunú k téme školstva.

Chceme to robiť veľmi podobne - formou brožúr a balíčkov. Už sme začali s prieskumom v spolupráci s viacerými organizáciami, ako je Aliancia pre Stredoškolákov, Iniciatíva slovenských učiteľov a Nexteria.

Aké sú teda podľa vás problémy školstva?

Je ich určite veľa a treba si ich uvedomiť z troch hľadísk: z pohľadu žiaka, učiteľa a štátu. Za seba osobne, škola pre mňa nikdy nebola výzvou. Prechádzala som so samými jednotkami a hľadala som si mimoškolské aktivity, aby som sa mohla vzdelať v oblastiach, ktoré sa v škole nevyučujú, ale sú nevyhnutné v 21. storočí.

Tiež dávame žiakov do jedného boxu a hodnotíme ich na základe stanovených noriem, kde individuálny prístup nefunguje. Osnovy a obsah učiva je zastaralý. Porovnávala som si slovenský jazyk a literatúru mojej mamy spred 30 rokov a nenastali tam skoro žiadne zmeny.

Čo považujem za najväčší nedostatok je spôsob učenia cez memorovanie. Žiak sa učí na test a o týždeň učivo zabudne. Teóriu len málokedy spájame s praxou a nevyužívame interaktívne vyučovanie.

Toto však nemusí platiť pre každú školu. Klobúk dole pre každým učiteľom, ktorý ide proti systému. Mala som takých veľa a len vďaka nim som tam, kde teraz som.

Problémom je aj to, že si učiteľov nevážime. Sú to práve učitelia, ktorí formujú naše budúce generácie a správame sa k nim otrasne. Ja sa len pýtam sama seba, ako je to možné, že byť učiteľom nie je tá najváženejšia profesia a kedy si to uvedomíme a oceníme ich prácu.

Spomínali ste aj problémy z pohľadu učiteľov ...

Určite je to nedostatok kvalitného interaktívneho zážitkového vzdelávania pre učiteľa i odborných zamestnancov zameraného na jeho rast, kompetencie, prácu s deťmi so špeciálnymi potrebami či motiváciou. Trh je takmer prázdny. Brakových školení sa zopár nájde. Školstvo trpí stále väčším personálnym nedostatkom.

V bratislavskom kraji nie sú učitelia pre 1. stupeň, nemáme dostatok odborných zamestnancov. Učiteľské povolanie nie je atraktívne ani finančne, ani pracovne.

A aktuálne sa stále viac graduje otázka inklúzie. Živelná integrácia v školách je neudržateľná, problémy medzi deťmi rastú, učitelia sú nepripravení. Je potrebné finančne a odborne zastrešiť systém inkluzívneho vzdelávania, kde budú akceptované potreby všetkých detí, ale aj učiteľov.

Ak sa vám nepodarí dosiahnuť svoje ciele, budete pokračovať aj naďalej? Hovorím predovšetkým o tom, či úspech kampane a projektu možno nejako merať.

Náš cieľ asi nikdy nedosiahneme, ak áno, tak budem oslavovať týždeň v kuse. Ale ide nám o to, aby sme sa priblížili k nášmu cieľu, čo najviac.

Môžeme si zobrať príklad z iných krajín ako Estónsko a snažiť sa byť správnymi občanmi. Prestať nadávať na všetko, čo nefunguje, reflektovať svoje činy, byť iniciatívni. Spoločne dokážeme veľa. Preto naším cieľom nie je predať tričká, našim cieľom je urgovať tému korupcie a pomôcť s jej ústupom.

Študentka Silvia Filová: Ak budeme pri korupcii ticho, nič sa nezačne riešiť

Iniciátorka študentského projektu W Statement Silvia Filová Zdroj: Archív S. F.

Plánujete študovať v zahraničí?

Áno, plánujem odísť do zahraničia. Aktuálne sa hlásim na školy v USA a Veľkej Británii. Toto bol môj plán už na strednej škole, keď som videla počas letného programu na Yale Young Global Scholars rozdiely vo vzdelaní na Slovensku a v USA.

Plánujem sa však vrátiť po škole na Slovensko. Neostanem študovať na Slovensku, lebo si nemyslím, že ma vie pripraviť dostatočne na to, čo príde po nej.

Čím si vysvetľujete to, že mladí ľudia sa v otázkach korupcie čím viac angažujú a je ich naozaj počuť?

Je to skvelé a veľmi ma to teší. Veľa mladých ľudí v mojom okolí je angažovaných, nie je im jedno, čo sa deje. Mladí ľudia sú energickí a nemajú sa čoho báť, majú relatívne veľa času a majú v sebe zápal. Je skvelé, že robia to, čo robia a treba ich podporovať.

Aké druhy krupice poznáme podľa študentov?

Doktorská krupica mliečna

Vbehneš do plnej čakárne ľudí a bez váhania začneš klopať na dvere ordinácie. Sestričke prehlásiš tvoje rodinné či kamarátske puto so slúžiacim doktorom či doktorkou a vybavíš si okamžité prijatie. Zaplatíš symbolickú čiastku (aby sa nepovedalo) a už len miešaš, kým nezhustne (atmosféra v čakárni).

Doktorská krupica s kakavkom

Podľa receptu na Doktorskú Krupicu Mliečnu si vybavíš rýchle prijatie. Pred prijatím skočíš do obchodu po peknú fľašu vína, bonboniéru alebo sa zastavíš v bankomate, nech neprídeš naprázdno. S darom podľa tvojho výberu žmurkneš na doktora/ku, stíšiš plameň a dúfaš, že ti nič neprihorí.

Pokutová krupica classic

Prekročíš rýchlosť alebo sa zvezieš v MHD načierno. Chytí ťa kontrolór a po krátkej debatke dostaneš ponuku na zníženú sadzbu bez dokladu o zaplatení. So šťastím prikývneš a odľahčíš svoju peňaženku o danú sumu. Podávaš zahorúca.

Krupica pre lepší zrak

Svojim ostražitým okom zbadáš, ako niekto dáva či dostáva úplatok. Bez váhania si zašiješ ústa, nasadíš zváračské okuliare a presvedčíš samého/samú seba, že nič také sa práve nestalo.

Susedova domáca krupica

Zazvoníš na zvonček suseda, s ktorým máš dobrý vzťah. Zažmurkáš, potľapkáš ho po pleci a spýtaš sa na jeho tajný recept na krupicu. S týmto tajným receptom sa zúčastníš na súťaži vo varení krupice a už ti len držím palce, aby sa ti nič nepripálilo.

Maková krupica

Kúpiš mak v najbližšom obchode. Nevypýtaš si bloček a ak budeš mať smolu tak 20% z tvojho makového nákupu nikdy nebude odvedených pre štát. Ďalej pokračuješ podľa starého známeho receptu na krupicu starej matere s pridaním maku.