Sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu (ŠTS), pracovisko Banská Bystrica, začal v sobotu rozhodovať o návrhu prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) na väzobné stíhanie Aleny Zsuzsovú. Je obvinená z príprav vrážd prokurátora ÚŠP Maroša Žilinku, prokurátora Generálnej prokuratúry SR Petra Šufliarskeho a advokáta Daniela Lipšica.

„Prokurátor ÚŠP podal na ŠTS návrh na väzbu obvinenej Aleny Zsuzsovej pre obzvlášť závažný zločin úkladnej vraždy v štádiu prípravy formou účastníctva a iné, pretože je dôvodná obava, že ujde a bude sa skrývať, i dôvodná obava z kolúzneho konania a taktiež bol zhliadnutý dôvod preventívnej väzby," konkretizovala hovorkyňa ÚŠP Jana Tökölyová.

Pojednávanie na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku vo veci vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej z objednávky ktorej je obžalovaný Marián Kočner. Očakávaneho rozsudku sa zúčastnilo mnoho slovenských aj zahraničných médii. Na snímke je Marián Kočner pred začiatkom pojednávania.
Neprehliadnite

Kočner aj Zsuzsová sú nevinní. Vraždu Jána Kuciaka si podľa súdu neobjednali

Podľa právneho zástupcu Aleny Zsuzsovej Štefana Neszméryho po oslobodzujúcom rozsudku sa na tento krok prokurátora ÚŠP pripravovali a očakávali ho. Konštatoval to pri príchode na súd. A. Zsuzsovú, obžalovanú v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej, prepustili po štvrtkovom (3. 9.) oslobodzujúcom rozsudku ŠTS z Ústavu na výkon trestu odňatia slobody a Ústavu na výkon väzby v Leopoldove. Vzápätí ju opäť zadržali policajti.

Sprostredkovateľka smrti

Alena Zsuzsová je ako sprostredkovateľka obžalovaná aj v prípade vraždy exprimátora Hurbanova Lászlóa Basternáka. Exprimátora zavraždili 9. júla 2010 pred jeho domom. Okrem toho je obvinená aj zo spomínaných príprav vrážd prokurátorov Žilinku a Šufliarskeho, i advokáta Daniela Lipšica. Z toho obvinil koncom augusta 2019 vyšetrovateľ Úradu inšpekčnej služby Ministerstva vnútra SR nielen ju, ale aj Tomáša Sz., Miroslava M. a Zoltána Andruskóa. Objednávka na vraždy M. Žilinku a D. Lipšica mala prísť na jeseň 2017.

Podľa vyjadrení prokurátorov M. Žilinku a P. Šufliarskeho motívom pripravovaných vrážd bola ich práca. Daniel Lipšic sa domnieva, že motív zavraždiť ho mal podnikateľ Marian K. Jedného z troch obžalovaných z prípravy vrážd Miroslava M. senát ŠTS 6. apríla odsúdil na 23-ročný trest odňatia slobody za vraždu Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, i podnikateľa Petra Molnára. Zoltán Andruskó bol za vraždu novinára už právoplatne odsúdený na 15-ročný trest.

Pojednávanie na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku vo veci vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej z objednávky ktorej je obžalovaný Marián Kočner. Očakávaneho rozsudku sa zúčastnilo mnoho slovenských aj zahraničných médii. Na snímke je Marián Kočner.
Neprehliadnite

Nechajme súdy pracovať. Krik a lament neprinesú očakávanú spravodlivosť

Senát ŠTS v Pezinku vo štvrtok oslobodil spod obžaloby v kauze vraždy novinára a jeho snúbenice nielen Zsuzsovú, ale aj podnikateľa Mariana Kočnera. Tomáša Szába súd uznal za vinného a vymeral mu trest 25 rokov odňatia slobody. Rozsudok nie je právoplatný, odvolali sa poškodení aj prokurátor. Bude tak rozhodovať Najvyšší súd SR.