Proces s bývalým špeciálnym prokurátorom Dušanom Kováčikom pokračuje piatym pojednávacím dňom. Výsluch pred samosudkyňou Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) má v stredu absolvovať niekdajší bos takáčovcov Ľubomír Kudlička a bývalá asistentka obžalovaného Milada Masaryková.

Obžalovaného bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika vôbec nepoznám a takto zblízka ho vidím prvýkrát, uviedol bývalý údajný bos takáčovcov Ľubomír Kudlička počas stredajšieho procesu. ,,Nikdy mi nenapadlo, aby som niekoho žiadal, aby ovplyvňoval obžalovaného v môj prospech alebo aby pre mňa niečo vybavoval," zdôraznil Kudlička.

V utorok (13. 7.) vypovedali štyria svedkovia, podriadení prokurátori niekdajšieho šéfa Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Dušana Kováčika. V súčasnosti európsky prokurátor zastupujúci Slovensko Juraj Novocký vyhlásil, že nepochybuje, že rozhodnutie o nepodaní sťažnosti proti prepusteniu z väzby bosa takáčovcov Kudličku odobril Dušan Kováčik. Prokurátor Bohdan Čeľovský doplnil, že vyšetrovací spis k príprave vraždy vyšetrovateľa Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) Jána Čurillu sa v súčasnosti nachádza na Úrade inšpekčnej služby. Dušan Kováčik je v rámci toho obžalovaný za vynášanie informácií zo spisu.

Na začiatku týždňa doručil obžalovaný sudkyni žiadosť o prepustenie z väzby. O žiadosti by sa malo rozhodnúť do štvrtka (15. 7.). „Pokiaľ ide o žiadosť o prepustenie, o tejto bude súd rozhodovať v priebehu hlavného pojednávania,“ povedala v utorok sudkyňa Pamela Záleská.

Na snímke bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik
Neprehliadnite

Dušan Kováčik dal pokyn ku kauze Gorila, svoje zadržanie očakával, uviedol prokurátor T. Honz

Aj počas uplynulého týždňa v kauze vypovedali viacerí svedkovia. Medzi nimi bol napríklad niekdajší člen skupiny takáčovcov Matej Zeman. Ten uviedol, že Dušan Kováčik mal zasahovať do procesu so šéfom zločineckej skupiny takáčovcov Ľubomírom Kudličkom. Zo svojej pozície bývalého špeciálneho prokurátora mal zabezpečiť, aby prokurátorka ÚŠP voči rozhodnutiu o prepustení Kudličku na kauciu nepodala sťažnosť. Za to mal Dušan Kováčik zinkasovať 50-tisíc eur.

Bývalá prokurátorka ÚŠP Blanka Godžová na súde opísala, že dostala pokyn od Dušana Kováčika týkajúci sa väzby šéfa takáčovcov. Voči rozhodnutiu o prepustení preto nepodala sťažnosť. Kajúcnik a bývalý šéf Kriminálneho úradu finančnej správy Ľudovít Makó rovnako potvrdil, že bývalému špeciálnemu prokurátorovi Dušanovi Kováčikovi odovzdal 50-tisíc eur. Makó počas výpovede tiež priblížil, ako od Dušana Kováčika prevzal časti vyšetrovacieho spisu, a potvrdil tak vynášanie úradných dokumentov. Makó tiež vypovedal, že mu bývalý špeciálny prokurátor pomáhal zbaviť sa podozrení z prípravy vraždy vyšetrovateľa NAKA Čurillu, a to sprístupnením celého vyšetrovacieho spisu.

NAKA zadržala bývalého špeciálneho prokurátora koncom októbra minulého roka. Svojej funkcie sa vzdal krátko po vznesení obvinenia. Prokurátor ÚŠP v tejto veci podal v apríli tohto roka na súd obžalobu na Dušana Kováčika. Čelí obžalobe zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, zo zločinu prijímania úplatku, zo zločinu zneužívania právomoci verejného činiteľa a z prečinu ohrozenia dôvernej a vyhradenej skutočnosti.