Český veľvyslanec v Izraeli Martin Stropnický považuje očkovanie za dôležité, a to aj treťou dávkou. Zdôraznil to v rozhovore pre český portál Lidovky.

Premiér Andrej Babiš v nedeľu oznámil, že sa očkovanie treťou dávkou vakcín proti Covidu-19 sa v Českej republike začne 20. septembra. Týkať sa však bude ľudí nad 65 rokov, obyvateľov liečební pre dlhodobo chorých či domovov pre ľudí so zdravotným postihnutím. 

Podľa vzoru Izraela

Podľa Stropnického je dôležité čím skôr začať očkovať aj treťou dávkou vakcíny. ,,Kľúč k izraelskému úspechu je v tom, že sa koná. A nekoná sa bezmyšlienkovite. Porady o ďalšom postupe sú intenzívne a kondenzované. Vychádzajú z nich závery, ktoré sa aplikujú, čo zdôrazňujem. Je to skutočne také prosté. To ale naozaj nie je na širokú demokratickú debatu," povedal pre Lidovky veľvyslanec.

Podľa Stropnického totiž „máte skrátka ľudí, ktorí majú za niečo zodpovednosť a musia nájsť spôsob, ako svoju populáciu ochrániť“. A z toho vychádza aj prístup k tretej dávke, pričom v Izraeli je ňou populácia nad 60 rokov už z väčšej časti preočkovaná.

V reakcii na poznámku, že aj Izrael má v súčasnosti nárast počtu prípadov, uviedol, že najstaršia, a teda najohrozenejšia kategória obyvateľov na ňom nemá podiel.

Antivaxeri nie sú milirantní

Za rastúcimi číslami stoja podľa českého veľvyslanca odporcovia očkovania, ktorých je v deväťmiliónovej populácii Izraela asi milión. Zároveň však podľa neho nie sú takí „militantní“ ako v jeho domovskej krajine.

„Debata o vakcínach tam nie je taká vyhrotená. Skrátka sa rozhodli, že sa očkovať nechcú. Nekritizujú ale pritom tých, ktorí sa očkovať nechali,“ konštatoval M. Stropnický.

Podľa neho je kľúčové vytvorenie správneho systému a jeho dodržiavanie. V izreaeli sú rozdelené mestá podľa farieb podľa závažnosti situácie. Neplatí tam žiadny plošný režim. „Izraelčania si dali tú prácu, aby umožnili maximálnemu možnému počtu detí návrat do školy, ale zároveň neohrozili mladú populáciu,“ uviedol.

KK36 Praha - Český premiér Andrej Babiš prichádza na tlačovú konferenciu 19. augusta 2021 v Prahe. Česko po uskutočnenej tretej fáze evakuácie afganských spolupracovníkov s rodinami už ďalšie lety z Kábulu do ČR neplánuje. Počas tlačovej konferencie to vo štvrtok oznámil premiér Andrej Babiš. FOTO TASR/AP
Czech Republic's Prime Minister Andrej Babis arrives for a press conference in Prague, Czech Republic, Thursday, Aug. 19, 2021. The Czech leaders declared the country's effort to evacuate the C
Neprehliadnite

Preočkovanie obyvateľstva v Česku treťou dávkou sa začne 20. septembra, oznámil premiér Babiš

Pfizerov exkluzívny klient

Pripomenul, že Izrael na jar kúpil 30 miliónov vakcín Pfizer, takže mal veľkú rezervu pre prípad, že by prišla nejaká komplikácia. „A ona prišla, do značnej miera vinou mutácie delta," doplnil.

Vakcíny, ktoré boli vtedy nedostatkové, dostal podľa veľvyslanca Izrael bez problémov preto, lebo hneď na začiatku začal Pfizeru poskytovať dáta o priebehu epidémie a vplyve očkovania. „To bolo pre výrobcu vakcín extrémne cenné. Vďaka tomu je Izrael exkluzívny klient,“ vysvetľuje.

Podľa M. Stropnického sa v Izraeli vyvíja aj postoj verejnosti k rizikám pandémie. „Široká aj odborná verejnosť sa stále učí, že aj po očkovaní môžete byť prenášačom. Avšak neskončíte v nemocnici, čo je zásadný rozdiel. Priebeh choroby je úplne iný, ako keď nebola populácia pokrytá očkovaním vôbec,"  povedal.