Cena zlata v pondelok v noci zaznamenala nové historické rekordy a opäť sa o čosi priblížila k magickej úrovni 2 000 dolárov za uncu. V júli zlato zažilo svoj najlepší mesiac za posledné štyri roky. No striebro ho v rýchlosti zhodnocovania nielen dobehlo, ale aj výrazne predbehlo.

Úroková kalamita

Zlato, podobne ako akcie, reaguje pozitívne na klesajúce reálne úrokové sadzby. Opakom je americký dolár, ktorý sa z toho istého dôvodu dostal pod tlak.

Súčasné ekonomické očakávania hovoria, že koronakríza bude dlhá. Čím dlhšia kríza, tým nižšie úrokové sadzby. V mnohých krajinách sveta úroky neustále klesajú. V Spojených štátoch atakujú svoje historické minimá.

Na rozdiel od úrokových sadzieb, inflácia začala v júli pomerne rýchlo rásť. Podporil ju najmä rast cien ropy a čiastočne aj potravín. Keď nominálne úrokové sadzby klesajú pod úroveň inflácie, reálne úrokové sadzby klesajú do čoraz väčšieho záporu. Hodnota peňazí sa stráca.

Koncom minulého týždňa sa reálne výnosy na amerických dlhopisoch dostali pod úroveň mínus jedno percento.  Držba vládnych dlhopisov sa stala stratovou, podobne ako držba hotovosti. To dodalo mnohým investorom impulz, aby sa rozhliadli po inom aktíve.

Alternatívy existujú

Prvou voľbou sa stali akcie. Tie konštantne prinášajú dividendový výnos v okolí dvoch percent. Dobré výsledky vykázali najmä technologické akcie, ktoré merané indexom Nasdaq v pondelok vzrástli na nové historické maximá. Nech sú akcie akokoľvek drahé, stále sa z pohľadu výnosu oplatia viac ako bezpečné vládne dlhopisy.

No akcie majú alternatívu. Sú ňou drahé kovy. Najmä zlato, ktoré rastie z obavy o vysoké vládne deficity a pre pokračujúce kolá kvantitatívneho uvoľňovania centrálnymi bankami po celom svete. Aj preto dopyt po zlate dosiahol historické rekordy.

Donald Trump
Neprehliadnite

Ako Trump podrazil americkú ekonomiku a poslal zlato do výšin

K iným drahým kovom boli investori až doteraz opatrní. Mnohí si ešte pamätajú výprask, ktorý dostali na striebre v roku 2011, keď  nakrátko vzrástlo nad úroveň 50 dolárov za uncu. Teraz pri koronavíruse kleslo opäť pod 15 dolárov, čo je prepad od svojich vrcholov o 70 percent.

Podceňované striebro

Na rozdiel od striebra, zlato pri koronakríze začalo posilňovať. Jeho hodnota v čase zúriacej ekonomickej krízy rástla nielen voči papierovým menám, ale aj voči striebru. Striebro sa voči zlatu dostalo na historické minimá, keď za jednu uncu zlata mohol investor nakúpiť až 120 uncí striebra.

Pritom tento pomer sa počas stáročí udržiaval na úrovni 15 : 1 a ešte pred 40 rokmi sa pohyboval na úrovni 20 : 1. Nové rekordy dali investorom možnosť situáciu prehodnotiť. Spravili to rýchlo, vykúpili striebro, a pomer jednej unce zlata k striebru opäť posunuli späť k úrovni 80 : 1.

Kým zlato dosiahlo v júli najlepší mesiac za posledné štyri roky, striebro dosiahlo najlepší mesiac za posledných 40 rokov. Impulzom k tomu sa stala koronakríza.

Tim Cooks, Jeff Bazos, Mark Zuckerberg
Neprehliadnite

Americkí technologickí giganti porazili pandémiu a ekonomickú krízu

Koronakríza útočí

Covid-19 zaútočil na schopnosť krajín ťažiť striebro. Dvaja najväčší producenti striebra na svete – Mexiko a Peru – sa dostali do ťažkej epidemiologickej situácie. V oboch krajinách počet nových infikovaných pokračuje v raste.

Práve bane sú biznis, kde sa sociálne odlúčenie vykonáva veľmi ťažko, čo ukazujú aj skúsenosti z Poľska či Česka. Zatváranie baní v Mexiku a Peru, ktoré tvoria až 40 percent svetovej produkcie, pravdepodobne zníži tohtoročnú produkciu striebra o 7-8 percent.

Nižšia produkcia a vyšší dopyt budú viesť k prvému deficitu na trhu striebra za posledných päť rokov.

Strieborné očakávania

Nižšia ponuka striebra spôsobila, že jeho cena sa pevne usadila nad úrovňou 20 dolárov za uncu. Pre tento kov to nemusí byť konečná. Striebro môže výrazne ťažiť zo súčasného stavu svetovej ekonomiky.

Tým, že sa považuje za drahý kov, pozitívne ho ovplyvňuje dopyt po bezpečí a ochrane voči inflácii. Na druhej strane je striebro aj priemyselný kov, ktorému sa darí pri ekonomickej obnove, ktorá sa očakáva v druhej polovici tohto roka.

Ak trend dopytu po drahých a zároveň priemyselných kovoch bude pokračovať, striebro je adeptom na ďalšie zisky. Ľudia totižto už zabudli, ako sa popálili na jeho bubline v roku 2011.