Pápež František odložil plány na stretnutie s hlavou ruskej pravoslávnej cirkvi patriarchom Kirillom, ktoré sa malo uskutočniť v júni v Jeruzaleme. Potvrdil to sám František v rozhovore pre argentínsky denník La Nación, píše Sky News.

Veľké nejasnosti

František však v rozhovore vyslovil aj poľutovanie na tým, že plány na stretnutie boli „odložené“, keďže vatikánska diplomacia v čase agresie Ruska voči Ukrajine takéto stretnutie neodporúča. Podľa diplomatov by totiž mohlo byť „zdrojom veľkých nejasností“.

Požehnal vojne

Malo ísť len o druhé stretnutie oboch vrcholných cirkevných predstaviteľov. To prvé sa uskutočnilo v roku 2016 v Havane a bolo prvým od veľkej schizmy v roku 1054, keď sa prvotná cirkev rozdelila na východnú a západnú.

Patriarcha Kirill je dlhoročným spojencom ruského prezidenta Vladimira Putina a stal sa jedným z najvyššie postavených predstaviteľov, ktorí podporili Putinovu inváziu na Ukrajinu. Rusko „sa pustilo do boja, ktorý nemá fyzický, ale metafyzický význam,“ povedal Kirill a Putinovu vládu dokonca prirovnal k „Božiemu zázraku“. Predstavitelia ukrajinskej pravoslávnej cirkvi ruského patriarchu obvinili, že „požehnal vojne“.

Ďalšie dôležité správy

Patriacha Kirill.
Neprehliadnite

Rozhneval aj vlastných. Ruský patriarcha vyzval ľudí, aby sa zomkli okolo vlády