Poprední zahraniční investori, ktorí podnikajú na Slovensku, by mali jasne odpovedať na otázku, či sa počas svojho pôsobenia stretli s netransparentným alebo korupčným správaním zo strany štátnej správy. Ak nie, mali by jasne konštatovať, že sa s takýmto správaním počas svojho podnikania na Slovensku nestretli. Vyzval ich k tomu premiér SR Robert Fico, ktorý v pondelok rokoval so 14 predstaviteľmi zahraničných firiem o kvalite podnikateľského prostredia na Slovensku a o transparentnosti procesov pri realizácii investícií. Premiér na pondelkovom brífingu podotkol, že spoločnosti, ktoré sa rozhodli investovať na Slovensku, sa musia niekedy uchádzať nielen o investičné stimuly, o ktorých rozhoduje vláda SR, ale uchádzajú sa napríklad aj o spoluprácu so samosprávami či už na úrovni miest alebo obcí. „Obrátil som sa na predstaviteľov týchto zahraničných investorov a požiadal som ich o vyjadrenie, či sa niekedy stretli s akýmkoľvek správaním, ktoré by mohli zaradiť do kategórie korupčných alebo netransparentných správaní sa. Ani jeden z predstaviteľov zahraničných investorov ma neinformoval o tom, že by niekedy došlo k takejto situácii,“ povedal R. Fico.

Medicínski experti z Kuby už sú na Slovensku a tento týždeň začnú školiť slovenských lekárov ako aplikovať unikátnu liečbu pacientom so syndrómom diabetickej nohy. Ako informovalo Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR, v pondelok ich za účasti veľvyslankyne Kubánskej republiky na Slovensku Yamily S. Pity Montes prijala štátna tajomníčka MZ SR Andrea Kalavská. Pilotná fáza aplikácie lieku Heberprot sa začne vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou J. A. Reimana v Prešove, následne bude paralelne pokračovať aj v Univerzitnej nemocnici v Bratislave a vo Fakultnej nemocnici F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici. „Naším cieľom je, aby slovenskí pacienti dostali unikátnu modernú liečbu, ktorá im pri ich zdravotnom probléme môže významne pomôcť zlepšiť ich zdravotný stav a kvalitu života. Máme záujem o to, aby bola táto liečba poskytnutá čo najširšiemu okruhu pacientov, ktorí splnia indikačné kritériá,“ uviedol medicínsky riaditeľ MZ Boris Bánovský.

Slovensko by malo naďalej konsolidovať svoje verejné financie, lepšie sa popasovať s dlhodobou nezamestnanosťou, zlepšiť školstvo a riešiť korupciu a pomalé súdnictvo. Také sú hlavné odporúčania Bruselu, ktoré v rámci európskeho semestra Európska komisia zverejnila v pondelok. Podobne ako vlani nás pritom komisia opäť upozorňuje aj na nízku efektívnosť výdavkov v zdravotníctve, opakujú sa aj spomínané odporúčania v oblasti dlhodobej nezamestnanosti či vzdelávania.

Úrad vlády SR by mal do konca mája predstaviť prvý návrh novej stupnice platových taríf pre zamestnancov, ktorí vykonávajú prácu vo verejnom záujme. Po pondelkovom rokovaní Hospodárskej a sociálnej rady SR to uviedol minister práce a sociálnych vecí Ján Richter. Tripartita si podľa neho vyžiadala stanovisko k príprave legislatívneho návrhu na základe podnetu od odborárov. „Najbližšia hospodárska a sociálna rada sa bude asi aj touto problematikou zaoberať,“ povedal J. Richter.

Inter City (IC) vlaky Železničnej spoločnosti Slovensko, a. s. (ZSSK) budú na hlavnej domácej trati Bratislava - Košice premávať rýchlejšie. Nebudú už totiž zastavovať v stanici Štrba. Vyplýva to z druhej pravidelnej zmeny cestovného poriadku na železniciach s platnosťou od 11. júna. „Stanica Štrba nám z celej trasy IC vlakov vyšla ako najmenej vyťažená, a to z hľadiska počtu cestujúcich aj z hľadiska tržieb,“ informoval v pondelok riaditeľ úseku obchodu ZSSK Karol Martinček. „Budeme mať naďalej dvojrýchlostné icečka a na tieto zmeny sme potrebovali naladiť aj ostatnú dopravu, či už regionálnych rýchlikov alebo osobných regionálnych spojení,“ poznamenal K. Martinček.

Uvoľnenie dlhovej brzdy na financovanie výstavby dopravnej infraštruktúry by bolo sypaním peňazí do veľkej čiernej diery. Tvrdí to poslankyňa za hnutie OĽaNO-NOVA Veronika Remišová, podľa ktorej sa na Slovensku stavajú úseky diaľnice na povrchu drahšie ako tunel v Nemecku. Reagovala tak na víkendové vyjadrenie premiéra Roberta Fica, podľa ktorého by bolo dobré dosiahnuť dohodu medzi politickými stranami na uvoľnení dlhovej brzdy, aby bolo zabezpečené financovanie výstavby diaľnic aj po roku 2020, kedy uplynie aktuálne eurofondové programové obdobie. Dôkazom neschopnosti vlády pri budovaní diaľnic je podľa nej aj ďalšie posúvanie termínu dokončenia diaľnice z Bratislavy do Košíc.

Najvhodnejším kandidátom na predsedu Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) podľa hodnotenia siedmich odborníkov je právnik úradu Peter Kubovič. Za ním nasleduje súčasná predsedníčka ÚVO Zita Táborská a generálny riaditeľ sekcie riadenia projektov na Ministerstve dopravy a výstavby SR Juraj Méry, spájaný so stranou Most-Híd. Odborníci nehodnotili štvrtú kandidátku Elenu Sivovú, ktorá bola na základe rozhodnutia premiéra Roberta Fica (Smer - SD) zaradená do výberového konania dodatočne. Kubovič získal najvyššiu priemernú známku 3,75, Táborská 2,7 a a Méry, spájaný so stranou Most - Híd, 2,05.

Ku koncu apríla tohto roka pracovalo na Slovensku 40,2 tisíca cudzincov. V porovnaní s koncom apríla minulého roka ide o nárast o 11,8 tisíca osôb. Najpočetnejšie zastúpenie na slovenskom pracovnom trhu majú občania Rumunska. Tých ku koncu minulého mesiaca na Slovensku pracovalo 8 tisíc, čo je medziročne viac o 1,1 tisíca osôb. Vyplýva to z údajov, ktoré zverejnilo Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny SR.

Krajiny ázijsko-tichomorského regiónu chcú oživiť kontroverznú Dohodu o transpacifickom partnerstve (TPP), ktorú v januári odmietol americký prezident Donald Trump. V nedeľu sa na tom dohodli ministri obchodu jedenástich štátov. Podľa portálu bbc.com je dohoda výsledkom rokovaní, o ktoré sa zaslúžili najmä predstavitelia Japonska, Austrálie a Nového Zélandu. Obchodný pakt pokrývajúci zhruba 40 percent globálnej ekonomiky D. Trump odmietol, pretože by podľa neho ohrozil pracovné miesta v USA. Zostávajúce štáty však potvrdili, že možnosť účasti Washingtonu považujú stále za otvorenú.

Estónske predsedníctvo v Rade EÚ má obrovský záujem zachovať jednotnosť Únie, ktorá je pre budúcnosť neuveriteľne dôležitá, tá sa však dá dosiahnuť aj inak, ako len slepým počúvaním príkazov alebo rešpektovaním toho, čo povedia silnejší. Slovenský premiér Robert Fico to v pondelok vyhlásil po stretnutí s estónskym partnerom Jürim Ratasom na margo toho, ako chápe estónske motto „cez rovnováhu k jednote“ k predsedníctvu, ktoré krajina preberie začiatkom júla. Urobí tak namiesto Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska, ktoré sa rozhodlo opustiť Úniu.

Stretli ste sa na Slovensku s korupciou? Fico sa pýtal firiem

Preseda vlády SR Robert Fico a predseda vlády Estónska Jüri Ratas Zdroj: SITA

Dvad

Stretli ste sa na Slovensku s korupciou? Fico sa pýtal firiem
saťsedem členských krajín Európskej únie stanovilo tvrdý mandát pre vyjednávania o odchode Veľkej Británie z únie. Povedal to v pondelok hlavný vyjednávač Európskej únie pre brexit Michel Barnier. Ministri 27 členov EÚ vo vyhlásení uviedli, že Británia „musí splniť svoj diel záväzkov, ktoré prijala počas členstva“ a tiež „úplne pokryť špecifické náklady súvisiace s jej odchodom, ako je presťahovanie agentúr EÚ, ktoré sa nachádzajú vo Veľkej Británii“. Podľa odhadov by mala Británia za svoj odchod z únie zaplatiť až 100 mld. eur. Predstavitelia britskej vlády však takúto sumu označili za smiešnu a britský minister zahraničných vecí Boris Johnson dokonca prišiel so špekuláciou, že naopak EÚ by mala zaplatiť Británii za jej odchod. „Budú existovať chvíle napätia,“ povedal o nadchádzajúcich rokovaniach m. Barnier. Prvé rozhovory so svojím britským partnerom očakáva v týždni od 19. júna, čiže po vyše týždni po predčasných voľbách v Británii.

Britská polícia vzala do väzby protestujúceho, ktorý narušil predvolebný míting britskej premiérky Theresy Mayovej vo waleskom meste Wrexham. Uvedený muž protestoval proti lovu líšok slovami: „Zachráňte našu divú zver, zabite Mayovú“. Kričať začal v momente, keď premiérka prichádzala na zhromaždenie, informovala agentúra AP. Polícia uviedla, že muža zadržali pre narušenie verejného poriadku, ale bezprostredne voči nemu nevzniesla žiadne obvinenia. Britská premiérka vyhlásila predčasné voľby na 8. júna s tvrdením, že jej Konzervatívna strana potrebuje posilniť svoj mandát pred vyjednávaním s EÚ o tzv. brexite.

Americký prezident Donald Trump v pondelok po prílete do Izraela na Letisku Bena Guriona v Tel Avive zdôraznil potrebu spoločného úsilia o mier na Blízkom východe. „Máme pred sebou vzácnu príležitosť priniesť bezpečnosť a mier do tohto regiónu a jeho ľuďom, poraziť terorizmus a vytvoriť budúcnosť harmónie, prosperity a mieru,“ povedal krátko po prílete zo Saudskej Arábie, kde rokoval o podobných témach. „Dokážeme to, iba ak budeme spolupracovať. Inej cesty niet,“ citovala ho agentúra DPA. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu pochválil amerického prezidenta za jeho „pôsobivý“ nedeľný prejav v Saudskej Arábii a vyjadril záväzok Izraela usilovať o mier. „Nech je vaša návšteva míľnikom na ceste k mieru,“ uviedol B. Netanjahu počas privítania. Americký prezident potom odletel vrtuľníkom z Tel Avivu do Jeruzalema, kde ho prijme prezident Reuven Rivlin. Na programe mal ešte súkromnú návštevu Chrámu Božieho hrobu a Múru nárekov v Jeruzaleme. Izrael je druhou zastávkou D. Trumpa na jeho prvej zahraničnej ceste od nástupu do funkcie.

Stretli ste sa na Slovensku s korupciou? Fico sa pýtal firiem

Prehľad kľúčových udalostí z ekonomiky a biznisu TREND.24 vychádza každý deň o 17:30.

Objednajte si RSS feed a pozrite si staršie vydania.