Aktualizované o 20:50 v celom rozsahu

Zvyšných trinásť osôb vo veku 10 - 59 rokov, ktoré útočník postrelil, majú ľahké až vážne zranenia, uviedol šéf tamojšej polície Mark Saunders. Lekárka Najma Ahmed zo St. Michael's Hospital informovala, že päť ľudí prijali vo vážnom až kritickom stave a traja z nich museli okamžite podstúpiť operácie potrebné na záchranu ich života.

Páchateľ, ktorý je tiež už po smrti, mal 29 rokov a pochádzal z Toronta. Hovorkyňa špeciálnej vyšetrovacej jednotky Monica Huton uviedla, že zatiaľ nie je jasné, či sa strelec zabil sám alebo ho zastrelila polícia pri prestrelke, ktorá sa po jeho vyčíňaní spustila. V utorok vykonajú na jeho tele pitvu.

Na videu, ktoré nahral jeden zo svedkov, možno vidieť muža oblečeného v čiernom ako kráča po chodníku a strieľa do minimálne jedného obchodu alebo reštaurácie v mestskej časti Greektown. Ďalší svedkovia uviedli, že počuli veľa rán a popísali, že páchateľ kráčal okolo reštaurácií a kaviarní a ich terás a strieľal do nich.

John Tulloch uviedol, že spolu s bratom počuli približne 20 až 30 rán. „Ušli sme. Videli sme, ako sa ľudia rozbehli, tak sme bežali aj my,“ vyjadril sa. V súvislosti s motívom útoku M. Saunders nevylúčil možný terorizmus.

Členky mestského zastupiteľstva Paula Fletcher a Mary Fragedakis uviedli, že páchateľ bol „emocionálne narušený“. „Prípad nesúvisí s vyčíňaním gangov. Vyzerá to tak, že za ním stojí niekto veľmi narušený,“ povedala M. Fletcher pre televíziu CP24.

Na prípad už zareagovalo viacero predstaviteľov mesta i Kanady vrátane premiéra Justina Trudeaua. „Ľudia v Toronte sú silní, húževnatí a odvážni - a my tu v týchto náročných časoch budeme pre vás,“ napísal na Twitteri.