Živnostníci na Slovensku dostanú pri poklese tržieb o viac ako 80 percent maximálne 540 eur, no opakovane. Až 25-tisíc českých korún (931 eur) jednorázovo na drevo dostanú zase všetci živnostníci v Česku. 

Jednoduchá finančná pomoc štátu pre firmy z dôvodu pandémie koronavírusu má v niektorých prípadoch viacero trhlín. Mala byť rýchla, adresná a bez zbytočnej byrokracie. Mnohí podnikatelia však neraz nadobúdajú dojem pravého opaku. 

Prvá pomoc sa bežne poskytuje pri život ohrozujúcich stavoch. Aj laik by mal vedieť, čo je dôležité urobiť ako prvé. Fakt, že v novom systéme finančnej pomoci, ktorú schválila vláda 31. marca, majú ľudia chaos, sa odráža aj v množstve otázok na odborných a účtovných fórach. Systém nie je všetkým úplne jasný a ani veľmi jednoduchý, pritom sa ešte stále upravuje a dopĺňa. Živnostníci, malé i stredné podniky sú tí, ktorí to musia zvládnuť.

Fungovanie príspevkov má isté rezervy

Ministerstvo práce pod vedením Milana Krajniaka spustilo prvú pomoc zamestnancom, podnikateľom a samostatne zárobkovo činným osobám (SZČO) pri znižovaní dopadov koronavírusu pred pár dňami. Podmienky uvádzalo na novom portáli pomahameludom.sk a neprepustaj.sk.

Cez úrady práce, sociálnych vecí a rodiny rezort poskytuje finančnú pomoc podnikateľom v dvoch prípadoch. Prvý prípad je, že žiadosti môžu podávať zamestnávatelia či SZČO na zamestnancov, pokiaľ boli pre koronakrízu zatvorené rozhodnutím vlády, teda hlavného hygienika. Tí môžu podávať žiadosti o finančnú pomoc už od pondelka 6. apríla od 12.00. Na základe ich žiadosti a čestného vyhlásenia im štát preplatí časť miezd zamestnancov.

Pri maximálnej výške podpory a limite 200-tisíc eur mesačne mohli naplno túto možnosť doteraz využiť iba firmy s približne 250 zamestnancami, čo veľké spoločnosti od začiatku kritizovali. Už čoskoro zrejme budú môcť túto formu pomoci využiť tiež. Podľa ministra hospodárstva Richarda Sulíka nemá v tomto období zmysel robiť rozdiely medzi veľkými a malými podnikmi.

Je tu však aj ďalšia skupina žiadateľov. Zamestnávatelia a SZČO, ktorí museli prevádzky zatvoriť, prípadne obmedzili svoju činnosť, alebo im poklesli tržby o najmenej 20 percent (respektíve o desať percent v marci). Tí môžu posielať žiadosti o príspevok na náhradu straty príjmu zo zárobkovej činnosti od 8. apríla 2020 od 16.00.

„V tejto chvíli však môžu žiadať iba o príspevky na seba,“ spresnila Veronika Husárová, hovorkyňa rezortu práce. Teda, ak ide o SZČO bez zamestnancov.

Zamestnávatelia, vrátane SZČO, ktoré sú zamestnávateľmi, ktorým poklesli tržby alebo nemôžu zamestnancom prideľovať prácu kvôli prekážke na strane zamestnávateľa podľa paragrafu 142 Zákonníka práce, budú môcť žiadať o príspevky na mzdy zamestnancov až po 13. apríli 2020.

Nie všetci podnikatelia sa však vedeli zaradiť do tej správnej kategórie. Pre zlepšenie informovanosti podnikateľov je treba

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa