Pred 80 rokmi, presnejšie 7. augusta 1942, sa vojsko Spojencov zložené prevažne z príslušníkov armády USA vylodilo na pobreží Guadalcanalu. Logická reakcia na správy prichádzajúce z Japonska znamenali zvrat vo vojne o Pacifik.

Ani po mnohých desaťročiach sa status Šalamúnových ostrov nezmenil a opäť sa z neho stáva predmet sporu medzi dominantnými veľmocami ázijského a západného sveta. Problém pritom pramení v taktickej polohe súostrovia.

Šalamúnove ostrovy sa nachádzajú v Oceánii, smerom na západ susedia s ostrovom Nová Guinea. Ich populácia iba zľahka presahuje počet obyvateľov Bratislavy a obýva niekoľko ostrovov, spomedzi ktorých je najväčším Guadalcanal.

Práve na ňom došlo počas druhej svetovej vojny k vylodeniu, ktoré započalo sériu bitiek medzi Spojencami a Japonskom. Na ich konci už bolo jasné, že bitka o Guadalcanal znamenala začiatok zvratu vo vojne o Pacifik v prospech Západu.

Ochrana Austrálie a možnosť ofenzívy pre Spojencov

Príchod vojakov na Šalamúnove ostrovy bol náležitou reakciou Spojencov na správy, ktoré prúdili z Japonska. Počas roku 1942 viacero impulzov naznačovalo, že sa Tokio chystá vybudovať na ostrove letisko.

Lietadlá, ktoré by z neho odlietali, by mohli narušovať zásobovacie trasy medzi USA a Austráliou. Naopak, pokiaľ by padli ostrovy do rúk Spojencov, okrem dostatočnej ochrany svetadiela protinožcov by ponúkli aj priestor na ofenzívu.

Odpoveďou Japonska bola víťazná bitka pri ostrove Savo

Počiatok bojov ale nebol jednoduchý pre žiadnu stranu. Po vylodení 1. námornej divízie Spojencov, ktorá okrem početnej väčšiny amerických vojakov zahŕňala i bojovníkov z Austrálie, Británie, Austrálie či Fidži, prítomní Japonci nedokázali vyvinúť väčší odpor.

Reakcia Tokia na seba nenechala dlho čakať, plavidlá vyslané viceadmirálom Gun’ičim Mikawom v noci z 8. na 9. augusta spôsobili spojeneckej armáde významné straty v loďstve aj radoch vojakov.

Ku dnu išli štyri krížniky a padlo viac ako tisíc mužov. Na strane Japonska došlo k poškodeniu troch krížnikov a odpoveď na vylodenie stála život 58 japonských bojovníkov. Opomenúť netreba ani krížnik a dva torpédoborce Spojencov poškodené počas udalosti, ktorá vošla do dejín ako bitka pri ostrove Savo.

Operácia Watchtower znamenala začiatok konca pre Japonsko

Bitka o Guadalcanal bola podstatne dlhšia a prakticky sa skončila stiahnutím posledných vojsk vo februári 1943. Spor sa v polovici septembra začal týkať Hendersonovho letiska a jeho súčasťou boli boje na súši, vo vzduchu i na mori.

Koncom roku 1942 sa Japonci po sérii neúspešných pokusov vzdali snahy získať kontrolu nad letiskom a nasledujúce dva mesiace venovali postupnému ústupu. Polročný konflikt s krycím názvom operácia Watchtower znamenal obrat v boji o Pacifik, ktorý Tokio o tri roky neskôr prehralo.

Presne o 80 rokov neskôr sa situácia na Šalamúnových ostrovoch nápadne podobá na stav spred augusta 1942. V spore o tichomorské súostrovie sa opäť stretávajú Spojené štáty americké a dominantná ázijská veľmoc, za ktorú sa v súčasnosti považuje Čína.

V apríli tohto roka prenikli na verejnosť informácie o tajnom kontrakte medzi Čínou a Šalamúnovými ostrovmi. Hoci jeho znenie nie je známe, umožňuje Pekingu vyslať svoje ozbrojené policajné zložky, aby dohliadali na čínske investície.

USA a Austrália v pohotovosti

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa