Smer-SD zatiaľ nechcel konkretizovať, na čo minula strana najviac peňazí. „Vami požadovaná informácia vyplýva zo záverečnej správy, ktorú strana v zmysle zákona zverejní po ukončení volieb,“ povedal hovorca strany Ján Mažgút.

Po Smere-SD minula najviac koalícia strán Progresívne Slovensko (PS)-Spolu. Na kampaň doteraz vynaložila viac ako 1,26 milióna eur, pričom v tejto sume sú zahrnuté aj výdavky pred spustením oficiálnej volebnej kampane. Koalícia o tom informovala tento týždeň.

Najviac prostriedkov minula koalícia od júna 2019 na „outdoor“ reklamu, išlo o 28 percent prostriedkov. PS-Spolu má podľa hovorkyne Silvie Hudáčkovej výhodu v tom, že sa do kampane pridalo viac ako 500 dobrovoľníkov. Doplnila tiež, že využívajú vo veľkej miere kontaktnú kampaň, ako aj sociálne siete.

SaS míňala aj na Sulíkove knihy o varení

SaS minula podľa hovorkyne strany Kataríny Svrčekovej viac ako 680-tisíc eur. Do sumy sú zahrnuté aj preddavkové platby. Najviac peňazí, 100-tisíc eur, minula SaS na kuchárske knihy Richarda Sulíka, Zálohu 80-tisíc eur zaplatili za sociálne siete a podľa K. Svrčekovej ju zatiaľ neminuli. „Máme rovnomerne rozložené financie aj na iné typy kampane,“ skonštatovala pre TASR.

Strana Za ľudí zatiaľ zaplatila za kampaň podľa transparentného účtu vyše 622-tisíc eur, pričom zo strany uviedli, že najviac peňazí šlo na bilbordy. OĽaNO minulo viac ako 414-tisíc eur. Podľa hovorcu hnutia Matúša Bystrianskeho využívajú bilbordovú kampaň, printové médiá, ako aj sociálne siete. „Za najpodstatnejší však považujeme priamy a osobný kontakt s ľuďmi, preto sa predstavitelia hnutia OĽaNO pravidelne stretávajú s ľuďmi z regiónov Slovenska v uliciach a na večerných diskusiách,“ dodal.

ĽSNS vynaložila na kampaň viac ako 402-tisíc eur. „V rámci prezentácie počas kampane sa stretávame s občanmi, používame bilbordy a prihovárame sa voličom prostredníctvom našich novín,“ povedal hovorca strany Ondrej Ďurica.

Most verí bilbordom

Most-Híd zatiaľ podľa transparentného účtu minul viac ako 390-tisíc eur. „Zatiaľ najviac peňazí sme investovali do bilbordov a online reklamy, predovšetkým na sociálnej sieti. Takisto už od leta chodíme do regiónov na diskusie s občanmi,“ uviedla hovorkyňa strany Klára Magdeme.

Hnutie Sme rodina zatiaľ vynaložilo na kampaň vyše 266-tisíc eur. Transparentný účet SNS ukazuje výdavky v sume viac ako 256.000 eur. Najmenej peňazí zo subjektov, ktoré majú šancu získať poslanecký mandát, zatiaľ minulo KDH, podľa hovorcu Stana Župu je to vyše 193-tisíc eur.

Najviac zaplatili za bilbordovú kampaň. „Hlavná časť našej kampane spočíva v stretávaní sa s ľuďmi. Pokračujeme v kontaktnej kampani a máme niekoľko formátov,“ uviedol S. Župa. Dodal, že v kampani pripravujú aj divadelné predstavenia.

Parlamentné voľby sa budú konať 29. februára 2020, kandiduje v nich 25 politických subjektov. Na kampaň môžu minúť najviac tri milióny eur vrátane dane z pridanej hodnoty. Do tohto limitu sa rátajú aj náklady, ktoré strana minula na svoju propagáciu v čase začínajúcom 180 dní predo dňom vyhlásenia volieb, čiže od 9. mája do 4. novembra 2019.