Počas tlačovej konferencie minister financií Igor Matovič informoval o výsledkoch rokovania so Slovnaftom.

Navrhuje zavedenie mimoriadnej dane z výhody pri nákupe ruskej ropy. Uviedol, že návrh počas zajtrajšieho dňa predloží vláde. Daň by mala byť 30 percent z rozdielu cien a platiť bude na všetku ropu z Ruska spracovanú na Slovensku. Do štátnej kasy by mohol návrh podľa Matoviča za jeden rok priniesť 280 až 290 miliónov eur.

Minister financií tiež povedal, že ide o špeciálnu daň, ktorú zatiaľ nezaviedla nijaká krajina v Európskej únii. Podľa neho sme prví, ktorí idú touto cestou. „Uvidíme, čo urobia ostatní," dodal.

Na cenách paliva by sa navrhovaný krok nemal nijako negatívne prejaviť. Podľa Matoviča by tiež mal Slovnaft udržať ceny na pumpách v poslednej štvrtine najlacnejších krajín Európskej únie.

Igor Matovič tiež počas utorkovej tlačovej konferencie uviedol, že s protinávrhom z dielne SaS nesúhlasí a považuje ho za asociálny. Na margo nezhôd s Richardom Sulíkom tiež povedal, že pri tvorbe aktuálneho návrhu mal limitované „ihrisko na ktorom mohol hrať“. SaS sa totiž podľa jeho slov vyjadrila proti regulácii cien na pumpách.

„Kolega Sulík troška žiarlivostne hovoril že sa mu motám do remesla. Ja som sa mu motal do remesla preto, že som videl, že 3 mesiace s cenami na pumpách nič nerobí. Pred tromi týždňami som začal túto otázku riešiť. Najprv som sa stretol s podpredsedom vlády Maďarska a potom s generálnym riaditeľom rafinérie Slovnaft. Výsledok sa počíta," hovorí Matovič.

„Strana SaS je advokátom bohatých, alkoholu a hazardu,“ povedal ďalej minister financií v súvislosti s tým, že SaS nesúhlasí s predkladaným návrhom.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke minister financií SR Igor Matovič (OĽaNO) počas tlačovej konferencie na tému Pomoc rodinám 16. mája 2022 v Bratislave. FOTO TASR - Jakub Kotian
Neprehliadnite

SaS by sa mohla premenovať na Sloboda a egoizmus. Bude im to pasovať, vysvetľuje Matovič