Koaličná strana Za ľudí plánuje predložiť vlastný návrh na zdanenie nadmerného zisku z ropy. Získané prostriedky chce použiť na zníženie daní pracujúcich a živnostníkov, prístup k cenovo dostupným energiám a opatrenia pre zdravotne znevýhodnených, informovala v pondelok strana. O podobnom vládnom návrhu na zdanenie nadmerného zisku zo spracovania zľavnenej ruskej ropy by mala Národná rada SR rozhodovať na septembrovej schôdzi.

Zdanenie nemorálnych ziskov spoločností

„Pár spoločností nemôže bohatnúť na celosvetovom nedostatku dodávok a využívať celosvetovú krízu na nemorálne zvyšovanie ziskov na úkor spotrebiteľov, na čo doplácajú najzraniteľnejší obyvatelia. Prostriedky z dane z nadmerného zisku použijeme na zníženie daní pracujúcich a živnostníkov, prístup k cenovo dostupným energiám a opatrenia pre zdravotne znevýhodnených," uviedla predsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová.

Na zdanenie nemorálnych ziskov spoločností, ktoré bohatnú na energetickej kríze, vyzval minulý týždeň aj generálny tajomník OSN António Guterres, ktorý zároveň odsúdil „grotesknú chamtivosť" ropných a plynárenských spoločností a vyzval vlády po celom svete, aby zdanili ich nadmerné príjmy a podporili tak chudobných a zraniteľných ľudí.

Parlament už dvakrát odložil návrh

Vládny návrh na zdanenie mimoriadnych príjmov z ruskej ropy z dielne ministerstva financií už parlament dvakrát odložil. Koaličná strana SaS podmienila jeho prijatie znížením inej dane tak, aby sa nezvýšilo celkové daňovo-odvodové zaťaženie.

„V strane Za ľudí dohody dodržiavame, veto koaličného partnera sme rešpektovali. Zisky ropných spoločností však ďalej rastú, hrozí celoeurópska energetická kríza, a preto budeme opätovne žiadať dodatočné zdanenie nadmerných ziskov," dodala Remišová.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke panoráma hlavného mesta SR Bratislavy 11. novembra 2019. V pozadí zľava CBC Tower, VÚB banka, Twin City, budova Nivy Tower, Sky Park vo výstavbe, Panorama City a budova Tower 115. FOTO TASR - Dano Veselský
Neprehliadnite

Agentúra Moody´s zhoršila rating Slovenska, dôvodom je závislosť od Ruska