Pre štrajk palubného personálu aerolínií Ryanair a easyJet v Španielsku bolo dnes zrušených 15 letov na Pyrenejský polostrov a z neho a ďalších 175 letov bolo oneskorených. Informovala o tom agentúra AFP. Odbory Ryanairu uviedli, že protest, ktorý vyvolala nespokojnosť s pracovnými podmienkami a so mzdami, bude pokračovať. Prevádzku na parížskom letisku Charlesa de Gaullea, ktorý už vo štvrtok ochromil štrajk letiskových pracovníkov za vyššie mzdy, by sa mal v nedeľu vrátiť do normálu, informoval dnes podľa agentúry Bloomberg francúzsky úrad pre civilné letectvo DGAC.

Pokračujúce štrajky

Zástupcovia španielskeho odborového zväzu USO uviedli, že palubný personál Ryanairu preruší prácu v troch štvordňových obdobiach: od 12. do 15. júla, od 18. do 21. júla a od 25. do 28. júla na desiatich španielskych letiskách, kde írska spoločnosť pôsobí.

„Po šiestich dňoch štrajku sme boli nútení vyhlásiť ďalšie dni štrajku, pretože spoločnosť nie je ochotná načúvať svojim zamestnancom a radšej nechá tisíce cestujúcich uviaznuť, ako aby zasadla na rokovanie o dohode podľa španielskych zákonov," uviedla hovorkyňa USO Lidia Arasanzová.

Okolo 450 letušiek a stevardov easyJetu požaduje, aby sa ich pracovné podmienky vyrovnali ostatným kolegom v Európe. Protestovali v piatok, pokračujú dnes a v nedeľu. Ďalšie štrajky chystajú od 15. do 17. a od 29. do 31. júla.

Lepšie pracovné podmienky žiada aj 1 900 členov palubného personálu spoločnosti Ryanair v Španielsku. Írska nízkonákladová letecká spoločnosť tvrdí, že je najväčším osobným dopravcom na španielskom trhu, kde obsluhuje „viac ako 650 liniek" z 27 letísk. Minulý týždeň sa prvá časť štrajku týkala tiež zamestnancov spoločnosti v ďalších európskych krajinách, ako je Portugalsko, Belgicko, Taliansko a Francúzsko. Požadovali dodržiavanie pracovného práva a zvýšenie miezd.

Od začiatku štrajku zamestnancov Ryanairu bolo podľa odborového zväzu USO zrušených „viac ako 200 letov" a „takmer 1 000" ďalších bolo oneskorených.

Nespokojnosť na starom kontinente

Čo sa týka parížskeho letiska Charlesa de Gaullea, úrad pre civilné letectvo DGAC v piatok večer informoval, že dnes budú musieť aerolinky na letisku v Roissy pre pretrvávajúci protest zrušiť v čase od 7:00 do 14:00 až 20 percent letov. Ohľadom nedele úrad aerolinkám podobnú požiadavku nesmeroval a čaká návrat do normálu, čo potvrdil aj hovorca letiska. Niektoré odbory vyzvali na ukončenie štrajku.

Pre štrajk boli dnes po nejaký čas uzavreté dve zo štyroch pristávacích dráh letiska. V nedeľu by mali byť všetky dráhy v prevádzke ako zvyčajne, uviedol úrad DGAC.

Letecké odvetvie sa na začiatku letnej sezóny potýka popri štrajkoch aj s nedostatkom zamestnancov. V piatok prevádzku na rade letísk po celom svete, aj v Prahe, skomplikoval výpadok systému pre odbavenie cestujúcich.

Ďalšie dôležité správy

JB 18 Paríž - Francúzski odborári štrajkujú pred terminálom na letisku Roissy - Charles de Gaulle, severne od Paríža 1. júla 2022. Viaceré lety dnes zrušili pre štrajk francúzskych odborov na letisku v Paríži ako aj na ďalších francúzskych letiskách. Protestujúci odporári žiadajú zvýšenie platov v súvislosti so zrýchlením inflácie. FOTO TASR/AP

Unionists strikers demonstrate outside a terminal Friday, July 1, 2022 at Roissy airport, north of Paris. Flights from Roissy-Charles de Gaulle airport
Neprehliadnite

Dopravu na francúzskych letiskách narušil štrajk, bude pokračovať