Vývoz plynu by sa potom mohol znížiť až o 56 percent. Zamestnanci požadujú zvýšenie platov pre vysokú infláciu, uviedol odborový zväz. Štrajk prichádza počas vysokých cien ropy, plynu a napätých dodávok do Európy pre obmedzenia ruského vývozu.

Pokles o 89 000 barelov

Nórsko je po Rusku druhým najväčším dodávateľom energií v Európe a po jeho rope a plyne je vysoký dopyt. Najmä v súvislosti s tým, že od 11. júla bude kvôli pravidelnej ročnej údržbe na desať dní odstavený plynovod Nord Stream 1, ktorým prúdi ruský plyn do Nemecka.

Nórsko sa považuje za spoľahlivého a predvídateľného dodávateľa.
Odbory plánujú štrajk stupňovať, povedal agentúre Reuters šéf odborového zväzu Lederne Audun Ingvartsen.

Na dnes sa počíta s poklesom ťažby ropy a plynu o 89 000 barelov ropného ekvivalentu, z toho na ťažbu plynu pripadá pokles o 27 500 barelov. V stredu sa má výpadok ťažby plynu zvýšiť na 292 000 barelov ropného ekvivalentu, čo zodpovedá 13 percentám celkovej ťažby.

Výpadok ťažby ropy má v stredu predstavovať zhruba 6,5 percenta. Ďalšie obmedzenie ťažby sa očakáva v sobotu.

Štrajk začal o polnoci

Nórske ministerstvo práce uviedlo, že spor odborárov so zamestnávateľom pozorne sleduje. Vláda môže za výnimočných okolností zasiahnuť a štrajk zastaviť.

Štrajk začal o polnoci na troch poliach a od stredajšej polnoci sa rozšíri na ďalšie tri polia. Štrajk vyhlásil zväz Lederne, ktorý je najmenší z troch nórskych odborových zväzov zamestnancov ropného priemyslu.

Zastupuje 1 300 členov, predovšetkým vedúcich pracovníkov považovaných za dôležitých pre prevádzku a riadenie ťažby. Ak títo zamestnanci vstúpia do štrajku, je zvyčajne potrebné prerušiť ťažbu.

Ďalšie dôležité správy

Ropa
Neprehliadnite

Ropa zdražuje, obavy o dodávky prevážili nad strachom z globálnej recesie