V Mochovciach aj preto hrozí ďalší časový sklz. Omeškania sú nepriaznivé pre elektrárne aj pre štát, ktorý ich spoluvlastní. Spolu s nimi rastú náklady a odďaľuje sa moment, keď začnú nové bloky Mochoviec zarábať. Dokončené Mochovce by zároveň mohli mať pozitívny vplyv na ceny elektriny v regióne.

Celkovo majú SE dlhovať Strabagu 6 miliónov eur. Ďalšie stavebné práce by si mali vyžiadať dodatočných 23 miliónov. Medzi SE a Strabagom podľa informácií TRENDU chýba dohoda o dlžnej sume aj o spôsobe, ako zmluvne podchytiť chýbajúce práce.

„Spor s firmou Strabag je čisto obchodný a týka sa interpretácie niektorých zmluvných záväzkov. Vynaložili sme podstatné úsilie na vyjasnenie situácie a dúfame, že sa v krátkej dobe vyrieši,” uviedol hovorca SE Miroslav Šarišský.

Strabag sa k sporu vyjadriť nechcel. Rokovať o riešení sporu by mali v piatok.

Miliardy pribúdali

Mochovce boli od začiatku problémový projekt. Firmy v Mochovciach šomrali na chaotické riadenie zo strany SE a ich materskej firmy Enel. Nikdy sa však nestalo, že by sa niektorý z hlavných dodávateľov sťažoval na neplatenie zo strany SE.

Enel svoj podiel v elektrárňach predal česko-slovenskej energetickej skupine EPH. Vzhľadom na komplikácie v Mochovciach sa však dohodli, že zo Slovenska odídu po etapách. Aktuálne je minoritným akcionárom. S prevodom posledných akcií sa ráta po dokončení rozostavaných blokov.

Strabag je aktuálne hlavným zhotoviteľom stavebnej časti. V Mochovciach má zhruba 200 ľudí vrátane subdodávateľov, v čase špičky ich tam bolo 4-tisíc. Zmluvná hodnota zákazky vrátane dodatkov sa z pôvodných 87 miliónov vyšplhala na takmer dvojnásobok.

Kontrakty v Mochovciach sa hýbali smerom nahor bežne. Dôvodom boli prísnejšie bezpečnostné opatrenia po katastrofe v japonskej jadrovej elektrárni Fukušima. Ale podľa informácií zo stavby aj nezvládnutá koordinácia dodávateľov zo strany Slovenských elektrární a Enelu. Aj preto sa rozpočet opakovane navyšuje a harmonogram predlžuje. Pôvodný rozpočet Mochoviec bol 2,8 miliardy eur a termín dostavby prvého bloku mal byť rok 2012.

Aktuálne SE počítajú so sumou 5,4 miliardy s dokončením prvého bloku v roku 2018. Treba však dodať, že rozpočet sa po havárii v Japonsku zvyšoval aj pri iných nukleárnych projektoch v Európe.

Termíny meškajú

M. Šarišský uviedol, že spor so Strabagom

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa