„Počet obetí sa pravdepodobne ešte zvýši,“ konštatoval hovorca indonézskej agentúry pre zmierňovanie následkov katastrof Sutopo Purwo Nugroho.

Podľa agentúry AP Nugroho spresnil, že 821 obetí evidujú v meste Palu, ďalších 11 v meste Donggala. Prístup do miest Donggala, Sigi a Boutong je však podľa jeho slov stále obmedzený a z týchto oblastí nie sú k dispozícii žiadne komplexné správy.

V Palu sa zrútil veľký most cez rieku, zatiaľ čo mohutná vlna strhla so sebou viacero domov a spôsobila rozsiahle škody na miestnom nákupnom stredisku i mešite. Mnohí obyvatelia podľahli panike. Výpadky v energetických a telekomunikačných sieťach spôsobujú ťažkosti pri pátracích a záchranných prácach.

Stovky mŕtvych: V Indonézii zabíjalo silné zemetrasenie a cunami

Dom v meste Donggala v strednej časti indonézskeho ostrova Sulawesi, ktorý zničilo zemetrasenie Zdroj: TASR / AP

Americká geologická služba USGS informovala, že zemetrasenie s magnitúdou 7,5 zaznamenali v hĺbke desiatich kilometrov, pričom jeho epicentrum bolo zhruba 56 kilometrov od mesta Donggala v strednej časti Sulawesi.

Po tomto zemetrasení indonézske úrady vydali varovanie pred vlnami cunami, ktoré sa týkalo obyvateľov provincií v strednej i západnej časti ostrova. Tú istú oblasť predtým postihlo aj zemetrasenie s magnitúdou 6,1.