Štát posunie podnikateľom splatnosť odvodov za marec až do júla, má to však háčik. Ako zamestnávateľ či živnostník musia vykázať pokles čistého obratu alebo príjmov o viac ako 40 percent. A otázok, ktoré musia rozlúsknuť, je ďaleko viac.

So zmenou počíta novela zákona o sociálnom poistení z dielne rezortu práce pod vedením Milana Krajniaka, ktorá v piatok prešla parlamentom.

Dôvodová správa uvádza, že ak odvody na sociálne i zdravotné poistenie, ale i povinné príspevky na starobné dôchodkové sporenie zamestnávatelia a samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO) zaplatia za marec v novom termíne, teda včas a v správnej výške, penále im nebudú plynúť.

Za zamestnanca však poistné odvedú, a to v pôvodných termínoch splatnosti a v plnej výške. Zamestnávatelia tiež musia podávať výkazy načas, táto povinnosť sa nezmenila. 

Vláda bude môcť zároveň nariadením určiť aj ďalší odklad povinnosti platenia poistného. Firmy, ktorých pracovníci vykonávajú rizikovú prácu, budú mať tiež nárok na odklad povinnosti platenia príspevkov na doplnkové dôchodkové sporenie za nich v rovnakom období.

Úplné dočasné zrušenie odvodov? Zabudnite

Nezaplatiť štátu ani euro na odvodoch a chcieť čerpať všetky dávky tak, ako určuje zákon? Takto to nefunguje. Pôvodný návrh opatrení, s ktorým prišiel na svojej sociálnej sieti predseda finančného výboru Národnej rady Marián Viskupič pred dvomi týždňami, bol trochu veľkorysejší ako ten, ktorý už schválila vláda.

V rámci 42 návrhov opatrení na podporu ekonomiky uvádzal aj inú možnosť. Rátalo sa v nej s tým, že sa dočasne

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa