Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg odmietol možnosť odísť z funkcie, aby viedol alianciu cez bezprecedentné riziká konfrontácie s ruským prezidentom Vladimirom Putinom a údajne zabezpečil „dlhodobé zdravie aliancie".

Stoltenbergovo súčasné funkčné obdobie malo vypršať 1. októbra a už do konca roka 2022 mal pôvodne nastúpiť na post guvernéra centrálnej banky vo svojom rodnom Nórsku. 

Bývalý nórsky premiér sa ujal vedenia Severoatlantickej aliancie v roku 2014 po tom, ako si Rusko od Ukrajiny uchmatlo Krymský polostrov, a odvtedy sa  vojenská aliancia rozšírila o najviac členov od čias studenej vojny, uviedol denník The Wall Street Journal.

V marci, uprostred ruskej invázie na partnerskú krajinu NATO (Ukrajinu), Stoltenberg súhlasil s predĺžením funkčného obdobia, ktoré sa malo skončiť 1. októbra, o jeden rok. Deväťročné funkčné obdobie by z neho urobilo najdlhšie slúžiaceho generálneho tajomníka aliancie od 80. rokov minulého storočia, poznamenal denník.

Vojna zmenila jeho prácu na balansovanie - čeliť Moskve a zároveň sa vyhýbať priamej vojenskej konfrontácii, aj keď sa mnohí členovia NATO obávajú, že bude tlačiť Putina k použitiu jadrových a iných zbraní hromadného ničenia, pripomenul denník.

„Putin chcel menej NATO a namiesto toho dostáva viac NATO," hovorí pomerne často Jens Stoltenberg.

Stoltenberg si však získal dôveru svojou schopnosťou pohybovať sa v politických mínových poliach na výročnom samite NATO v Madride, kde uzavrel dohodu s tureckým prezidentom Recepom Tayyipom Erdoganom o ukončení jeho odporu voči vstupu Švédska a Fínska do aliancie, uviedol denník. Opäť to potvrdilo jeho politickú obratnosť.

Keď bývalý prezident Donald Trump v roku 2018 kritizoval spojencov za nedostatočné výdavky na obranu, Stoltenberg rýchlo zorganizoval stretnutie, píše ďalej WSJ.

„Jens Stoltenberg bol odhodlaný spolupracovať s prezidentom Trumpom, nech sa deje, čo sa deje," povedala pre denník Rose Gottemoellerová, bývalá vysoká úradníčka ministerstva zahraničných vecí USA, ktorá do roku 2019 tri roky pôsobila ako zástupkyňa generálneho tajomníka.

Vďaka svojim schopnostiam sa Stoltenberg podľa nej stal známym ako Trumpov „našepkávač".

Gottemoellerová ďalej uviedla, že pod vedením Stoltenberga sa pozícia generálneho tajomníka zmenila.

„Prevzal túto úlohu a pretavil ju do toho, že NATO sa stalo oveľa viac politickou inštitúciou," povedala.

Gordon „Skip" Davis, generálmajor americkej armády vo výslužbe, ktorý do septembra pôsobil ako zástupca asistenta generálneho tajomníka NATO, pre WSJ povedal, že Stoltenbergovým cieľom bolo udržať alianciu zameranú na jej hlavné poslanie, ktorým je ochrana jej členov.

„Stoltenberg sa stará o dlhodobé zdravie aliancie," vyjadril sa Davis.

Ďalšie dôležité správy

KK30 Washington - Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg odpovedá na otázky novinárov počas tlačovej konferencie s americkým ministrom zahraničných vecí Antonym Blinkenom vo Washingtone 1. júna 2022. FOTO TASR/AP            
NATO Secretary General Jens Stoltenberg answers a reporter's question, Wednesday, June 1, 2022, during a news conference with Secretary of State Antony Blinken, at the State Department in Washington. (AP Photo/Jacquelyn Martin)
Neprehliadnite

Rusko predstavuje priamu hrozbu pre bezpečnosť NATO, hovorí Stoltenberg