Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg v pondelok pred začiatkom summitu Aliancie upozornil na zhoršenie vzťahov s Ruskom a rastúci vplyv Číny.

Silná obrana a dialóg

,,Naše vzťahy s Ruskom sú na najnižšom bode od konca studenej vojny," povedal Stoltenberg novinárom v Bruseli, kde sa v pondelok koná summit NATO. Dôvodom sú podľa Stoltenebrga "agresívne" kroky Ruska.      

,,Som presvedčený, že lídri NATO potvrdia svoj postoj k Rusku založený na silnej obrane v kombinácii s dialógom," povedal.

Najvyšší predstaviteľ Aliancie takisto vyjadril presvedčenie, že šéfovia štátov a vlád členských krajín organizácie NATO využijú možnosť konzultovať záležitosti s americkým prezidentom Joeom Bidenom, ktorý sa na summite v Bruseli tiež fyzicky zúčastní – a že sa tak stane ešte pred Bidenovým stretnutím s ruským prezidentom Vladimirom Putinom (naplánované na 16. júna).

Klíma ako dôležitá úloha

Témou summitu bude aj postoj NATO k Číne, s ktorou západní spojenci podľa Stoltenberga nie sú v stave studenej vojny, píše agentúra AFP. Spojenci sa však budú musieť prispôsobiť novým výzvam zo strany Pekingu.

,,S Čínou musíme spolupracovať v oblastiach ako klimatická zmena a kontrola zbraní," povedal. Posilňovanie čínskej armády, jej rastúci vplyv a nátlakové správanie však podľa jeho slov predstavuje výzvy pre bezpečnosť Aliancie. ,,Musíme im čeliť spoločne ako Aliancia," zdôraznil.

Pripomenul, že lídri NATO sa v pondelok majú dohodnúť na iniciatíve NATO 2030, ktorej cieľom je posilniť spoločnú obranu, odolnosť a technologický pokrok Aliancie a ,,po prvý raz v dejinách NATO" pristúpiť ku klíme a bezpečnosti ako k dôležitej úlohe.  

Svetovo druhý najväčší rozpočet na obranu

Ešte v nedeľu Stoltenberg na tlačovej konferencii uviedol, že lídri krajín Severoatlantickej aliancie by sa mali dohodnúť na dôraznejšom spoločnom postoji voči čoraz dominantnejšej Číne.

Ďalej v rozhovore pre kanadskú verejnoprávnu televíziu CBC zdôraznil, že Čína má druhý najvyšší rozpočet rezortu obrany na svete, najväčšie námorné sily, pričom rozsiahle investuje do nového vojenského vybavenia, čo ,,ovplyvňuje našu bezpečnosť".

,,Čína nevyznáva naše hodnoty. Vidíme to na tom, ako zasahujú proti demokratickým protestom v Hongkongu, ako utláčajú menšiny, akými sú Ujguri", i pri používaní moderných technológií na monitorovania svojho obyvateľstva ,,spôsobom, aký sme nikdy predtým nevideli", uviedol Stoltenberg.

EBE 12 Brusel - Na snímke generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg počas tlačovej konferencie pred utorňajším rokovaním Severoatlantickej rady (NAC) na úrovni ministrov zahraničných vecí a obrany v pondelok 31. mája 2021. FOTO TASR/AP


NATO Secretary General Jens Stoltenberg speaks during a press briefing ahead to an online NATO Foreign and Defense Ministers' meeting at the NATO headquarters in Brussels, Monday, May 31, 2021. (Olivier Hoslet/Pool Photo via AP)
Neprehliadnite

Stoltenberg žiada vyšetrovanie údajného odpočúvania európskych lídrov

,,Z dôvodu tohto všetkého je dôležité, aby NATO... posilnilo našu politiku, pokiaľ ide o Čínu," dodal.

Jeho vyjadrenia prišli krátko po tom, ako skupina G7 v závere svojho summitu vyjadrila svoj dosiaľ najdôraznejší kolektívny postoj voči Číne, keď vyzvala Peking, aby ,,dodržiaval ľudské práva a základné slobody" a umožnil slobodnú plavbu v Juhočínskom mori.

Dvaja Kanaďania a obvinenie zo špionáže

Stoltenberg v interview uznal, že je dôležité, aby iné krajiny riešili spoločne s Čínou problémy ako klimatická zmena a kontrola zbrojenia. Odsúdil však, že Čína naďalej zadržiava dvoch kanadských občanov pre obvinenia zo špionáže, i celkové ,,agresívne reakcie" Pekingu na to, keď ,,niektorá krajina urobí niečo, čo sa im nepáči".

Šéf NATO okrem toho priznal, že počas predošlej americkej vlády prezidenta Donalda Trumpa prebiehali medzi spojencami v Aliancii aj ,,náročné diskusie". Zopakoval však, že NATO zostáva ,,mimoriadne pevné a silné".

EBE 39 Moskva - Na snímke ruský prezident Vladimir Putin počas videokonferencie s vládnymi úradníkmi v rezidencii Novo-Ogarjovo neďaleko Moskvy vo štvrtok 20. mája 2021. 
Putin vyhlásil, že niektorí zahraniční nepriatelia Ruska snívajú o tom, že sa zmocnia častí jeho rozsiahleho územia. Varoval ich však, že Moskva im
Neprehliadnite

Putin očakáva od stretnutia s Bidenom obnovenie kontaktov a nadviazanie dialógu

Trump sa často sťažoval, že ďalší členovia NATO neprispievajú do rozpočtu Aliancie spravodlivým podielom, a dokonca údajne hovoril o odchode z tejto organizácie.

Stoltenberg však povedal, že teraz ,,máme prezidenta USA, prezidenta (Joea) Bidena, ktorý je silne oddaný NATO, európskej bezpečnosti a je pripravený investovať viac do NATO".