Fínsko a Švédsko by boli v Severoatlantickej aliancii vítané, ak by sa do nej rozhodli vstúpiť, ale toto rozhodnutie závisí od oboch krajín.

Uviedol to v utorok na tlačovej konferencii v Bruseli generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg.

„Je to na nich, no ak o to požiadajú, tak očakávam, že 30 spojencov ich privíta," povedal Stoltenberg počas predstavovania programu nadchádzajúcich dvojdňových rokovaní ministrov zahraničných vecí krajín NATO, ktorí sa uskutočnia 6. a 7. apríla.

Žiadosť o členstvo

NATO podľa Stoltenberga určite nájde spôsoby, ako riešiť akékoľvek bezpečnostné obavy oboch krajín, ktoré by mohli mať počas prechodného obdobia medzi predložením žiadosti o členstvo a jej ratifikáciou všetkými členskými krajinami.

Severoatlantická aliancia má v súčasnosti 30 členských štátov, z ktorých 21 je súčasťou Európskej únie. Členské štáty EÚ, ktoré nevstúpili do NATO, sú Cyprus, Fínsko, Írsko, Malta, Rakúsko a Švédsko.

Podpora politických strán

Po ruskej invázii na Ukrajinu prieskumy verejnej mienky vo Fínsku aj Švédsku naznačili ochotu obyvateľov týchto krajín vstúpiť do Aliancie, pričom táto možnosť čoraz viac získava aj podporu tamojších politických strán.

Ďalšie dôležité správy

WA 2 Moskva - Ruský prezident Vladimir Putin (vpravo) a fínsky Sauli Niinistö počas stretnutia v Moskve 29. októbra 2021. FOTO TASR/AP

Russian President Vladimir Putin, right, and Finnish President Sauli Niinisto talk during their meeting in the Kremlin in Moscow, Russia, Friday, Oct. 29, 2021. (Mikhail Klimentyev, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP)
Neprehliadnite

Na vstup do NATO nie je potrebné referendum, odkazuje fínsky prezident