Severoatlantická aliancia pozoruje náznaky, že Čína „zvažuje a možno plánuje“ poslať Rusku zbrane, ktoré mu majú pomôcť pri invázii na Ukrajinu. Vo štvrtok to v rozhovore pre agentúru Reuters povedal šéf NATO Jens Stoltenberg.

„Nezaznamenali sme žiadne dodávky smrtiacich zariadení z Číny do Ruska, ale spozorovali sme náznaky, že to zvažujú a možno to plánujú. A to je dôvod, prečo pred tým Spojené štáty a ďalší spojenci veľmi jasne varujú,“ povedal Stoltenberg.

„A Čína by, samozrejme, nemala podporovať ruskú nezákonnú vojnu, ktorá je nehanebným porušením medzinárodného práva,“ dodal šéf NATO. Ako ďalej uviedol, Čína je členom Bezpečnostnej rady OSN a vojna proti Ukrajine je porušením Charty OSN.

„Základným princípom tejto charty je rešpektovať integritu iných národov a nie vpadnúť do inej krajiny so státisícmi vojakov, čoho by, samozrejme, Čína nemala byť súčasťou,“ povedal Stoltenberg.

Zástupca čínskeho veľvyslanca pri OSN Taj Ping na zasadnutí Valného zhromaždenia OSN uviedol, že dodávky zbraní Ukrajine neprinesú mier. Pozícia Číny voči Ukrajine je podľa jeho slov „konzistentná a jasná“, pričom za najvyššiu prioritu Pekingu označil dosiahnutie prímeria a zastavenie bojov.

Ďalšie dôležité správy

WA 11 Kyjev - Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj gestikuluje počas spoločnej tlačovej konferencie s rakúskym prezidentom Alexanderom Van der Bellenom v Kyjeve v stredu 1. februára 2023. FOTO TASR/AP 


Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy attends a news conference with Austrian Federal President Alexander Van der Bellen after their meeting in Kyiv, Ukraine, Wednesday, Feb. 1, 2023. (AP Photo/Efrem Lukatsky)
Neprehliadnite

Zelenskyj má záujem rokovať s Čínou o mierovom pláne pre Ukrajinu