Predsedníctvo liberálnej frakcie Obnovme Európu (RE), tretieho najsilnejšieho zoskupenia v Európskom parlamente (EP), v utorok v Štrasburgu rozhodlo, že novým šéfom liberálov v zákonodarnom zbore EÚ bude 36-ročný francúzsky europoslanec Stéphane Séjourné.

K voľbám nového predsedu liberálov došlo po tom, ako sa doterajší šéf RE Dacian Ciološ vzdal funkcie, aby sa mohol naplno venovať politike v rodnom Rumunsku.

Voľby podpredsedov frakcie sú naprogramované na stredu večer v priestoroch EP v Štrasburgu.

Na snímke europoslanci zľava Peter Pollák (OĽaNO), Miriam Lexmann (KDH), Ivan Štefanec (KDH), Lucia Ďuriš Nicholsonová (SaS) a Martin Hojsík (Progresívne Slovensko) počas rokovania 32. schôdze NRSR 18. júna 2021 v Bratislave. FOTO TASR - Jakub Kotian
Neprehliadnite

Slovenskí europoslanci uviedli, v čom má byť EÚ aktívnejšia

Tlačová agentúra AFP v tejto súvislosti uviedla, že pre Paríž ide o získanie strategickej pozície pred francúzskym predsedníctvom v Rade EÚ, ktoré sa začne 1. januára. Nový šéf liberálov v EP je bývalý blízky politický poradca prezidenta Emmanuela Macrona.

Séjourné, ktorý je šéfom francúzskej delegácie Republika vpred (LREN) v skupine RE, nakoniec zostal jediným kandidátom na uvoľnené predsednícke kreslo, lebo jeho vyzývateľka, vplyvná holandská europoslankyňa Sophie in 't Veldová, svoju kandidatúru stiahla pred týždňom.

Z 98 zvolených členov skupiny Obnovme Európu je francúzska delegácia s 23 členmi najväčšia. Z radov slovenských europoslancov sú členmi Lucia Ďuriš Nicholsonová, Michal Šimečka a Martin Hojsík.