Komisárka pre osoby so zdravotným postihnutím Zuzana Stavrovská víta novelu zákona, ktorá má školám a školským zariadeniam umožniť podmienky na poskytovanie zdravotnej starostlivosti žiakom.

Apeluje preto na poslancov Národnej rady (NR) SR, ktorí o návrhu aktuálne rokujú, aby prijali potrebné legislatívne riešenia. TASR o tom informovala hovorkyňa Úradu komisára pre osoby so zdravotným postihnutím Elena Koritšánska.

Riešenie podnetu rodičov

Ako priblížila, úrad dlhodobo rieši podnety rodičov, ktorí žiadajú systémovú zmenu v legislatíve a zavedenie formy osobnej asistencie alebo zdravotníckeho pracovníka v školách. Podľa komisárky musí v mnohých prípadoch jeden z rodičov opustiť zamestnanie a denne sprevádzať svoje dieťa v školskom prostredí.

Na snímke žiaci v letnej škole na Základnej škole kniežaťa Pribinu v Nitre 18. augusta 2021.
Neprehliadnite

Neotvorené samotesty, preplnené triedy ako raj pre choroby a nepochopená úloha asistentov

,,Asistenciu pri týchto úkonoch poskytuje mimo školy osobný asistent, ten však podľa zákona nie je oprávnený vstúpiť do školy bez povolenia riaditeľa školy. Na druhej strane škola, ktorá chce takému dieťaťu a rodičovi vyhovieť, sa nemá o čo oprieť, robí to takpovediac „na vlastné triko“ a improvizačne," upozorňuje s tým, že mnohí rodičia sú nútení nechať dieťa na domácom vzdelávaní alebo umiestniť ho do špeciálnej či internátnej školy.

Vzhľadom na záväzky SR vyplývajúce z Dohovoru pre osoby so zdravotným postihnutím je podľa Stavrovskej nemysliteľné, aby sa zdravotne postihnuté deti, ktoré aj v školskom prostredí vyžadujú zdravotnú starostlivosť, vzdelávali výlučne v domácom prostredí či v internátnych alebo špeciálnych školách. ,,Teda v úplnom rozpore s princípom inklúzie, a to len preto, že sa dlhodobo nenašla vôľa túto problematiku vyriešiť aj na legislatívnej úrovni," poznamenala.

Pôsobenie zdravotníkov v školách

Pôsobenie zdravotníckych pracovníkov v školách a poskytovanie zdravotnej starostlivosti deťom nie je téma posledných dní, rodičia detí s chronickými ochoreniami či zdravotným postihnutím prosia o jej zavedenie roky. Skonštatovala to poslankyňa Národnej rady (NR) SR a podpredsedníčka strany Za ľudí Jana Žitňanská v pléne počas diskusie k novele školského zákona. Predložila pozmeňujúci návrh, ktorý by mal pôvodne predloženú novelu vylepšiť.

Na snímke minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Milan Krajniak (Sme rodina) gestikuluje počas hlasovania o vyslovení nedôvery na rokovaní 50. schôdze NR SR v Bratislave 4. novembra 2021. Krajniak zostáva ministrom práce, plénum Národnej rady (NR) SR ho podržalo. Za opozičný návrh na vyslovenie nedôvery Krajniakovi vo štvrtok hlasovalo len 48 zo 131 prítomných poslancov. FOTO TASR - Jakub Kotian
Neprehliadnite

Milan Krajniak by rád podporil zvýšenie platov učiteľov

,,Už roky rodičia detí so zdravotným postihnutím alebo chronickými ochoreniami prosia, aby im aj na školách mohla byť poskytovaná zdravotná starostlivosť, aby to nemuseli byť oni, ktorí strávia hodiny v školách a strážiť, či je ich dieťa v poriadku," vyhlásila.

Jana Žitňanská
Zdroj: Martin Baumann
Jana Žitňanská

Ako príklad uviedla deti s cukrovkou, ktorým treba pravidelne merať hladinu cukru a podávať inzulín. Ani doteraz nebolo podľa jej slov úplne v poriadku, že sa deťom podávali v školách lieky, hoci im ich dávali rodičia.

Edukatívna činnosť

Práve preto považuje za dobré zaviesť do praxe možnosť, aby sa v školách mohla zdravotná starostlivosť poskytovať zdravotníckymi pracovníkmi. Podotkla, že tí by nemali byť v školách len na to, aby občas dali niekomu lieky, ale by sa mali podieľať aj na ďalších edukatívnych činnostiach, napríklad na prevencii pred užívaním drog, či na vzdelávaní detí o zdravom životnom štýle a podobne.

Michal Kaliňák zo ZMOSu na konferencii TRENDu Smart City 2019
Neprehliadnite

Samosprávy nechcú byť bezmocnými sponzormi, obrátili sa na prezidentku

Pozmeňujúcim návrhom by sa malo zavedenia tejto možnosti rozšíriť aj na materské školy a na škôlky a základné školy pre deti deti so zdravotným znevýhodnením. Upraviť by sa mal aj informovaný súhlas za akých okolností sa môže takáto starostlivosť poskytovať.

Určený rozsah výkonov

V novele sa má tiež určiť rozsah výkonov, ktoré bude môcť zdravotník v škole vykonávať, limitované majú byť rozsahom praxe výkonu zdravotníckeho povolania, na výkon ktorého spĺňa pracovník podmienky a tiež materiálno-technickým vybavením školy. Žitňanská poznamenala, že pripravený je už aj návrh vyhlášky, ktorá popíše potrebné vybavenie školy na poskytovanie takejto starostlivosti.

Na snímke zľava minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling (SAS) a minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský (nominant OĽaNO) počas tlačovej konferencie k plánu obnovy a reformnej jeseni v Bratislave 4. októbra 2021. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

B. Gröhling: Zmeny v novele zákona o VŠ vychádzajú z analýz a štúdií

Dohľad nad poskytovaním zdravotnej starostlivosti v školách by mal v zmysle pozmeňujúceho návrhu vykonávať Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Zaviesť by sa mali aj sankcie, na začiatok vo výške 100 eur. Posunúť navrhla Žitňanská aj účinnosť novely, a to od 15. januára 2022.