Americké akcie si to v utorok zamierili nadol do hlbokých strát. Akcie finančných spoločností boli pod tlakom pre  neuspokojivé hospodárske výsledky investičnej banky Goldman Sachs, náladu na trhu ale hlavne negatívne ovplyvnil rast výnosov dlhopisov vlády Spojených štátov, ktorý má vplyv najmä na ceny akcií technologických spoločností.

Index Dow Jones,  ktorý zahŕňa akcie tridsiatich popredných amerických podnikov, stratil 1,51 percenta na 35 368,47 bodu. Širší index S&P 500 klesol o 1,84 percenta na 4 577,11 bodu a index Nasdaq Composite, v ktorom sú zastúpené technologické spoločnosti, sa znížil o 2,6 percenta na 14 506,90 bodu. Index volatility VIX vzrástol o 18,76 percenta na 22,79 bodu a výnos 10-ročných vládnych dlhopisov stúpol o desať bázických bodov na 1,875 percenta.

Cena ropy sa včera zvýšila o zhruba 2,5 percenta a uzavrela na nových post-covidových maximách, a to na 85,85 USD/barel, počas dňa sa dostala dokonca až na sedemročné maximá.  Zemný plyn v utorok spevnil o 1,9 percenta na 4,34 USD/mmbt.

Zlato mierne stratilo, striebro naopak pridalo okolo dvoch percent a bitcoin spevnil o jedno percento.

Microsoft vyzval na súboj Metu

Activision Blizzard, videoherný gigant, zaznamenal nárast hodnoty akcií o približne 27 percent po tom, čo oznámil, že ho kúpi Microsoft  v hotovosti za 68,7 miliardy dolárov, čo je doteraz najväčšia akvizícia Microsoftu.

Spojenie má urýchliť rast hernej divízie Microsoftu, oznámili v utorok obe firmy  Po dokončení transakcie bude Microsoft treťou najväčšou hernou firmou na svete podľa výšky tržieb za spoločnosťami Tencent a Sony. Akcie spoločnosti Sony klesli v nadväznosti na túto správu až o 9,6 percenta.

Microsoft touto kúpou herného giganta potvrdil ambície, keď spoločne s Facebookom (Meta) chce byť platným hráčom vo vznikajúcom disruptívnom odvetví nového konceptu virtuálnej reality, ktorý môže byť zásadnym zásahom do globálnej ekonomiky.

„Keď sa zamyslíme nad našou víziou toho, čo môže byť metaverse, veríme, že nebude existovať jediný centralizovaný metaverse," povedal šéf Microsoftu Nadella v utorok ráno. To znamená, že Nadella vidí príležitosť pre viacerých tvorcov softvéru vytvoriť v budúcnosti mnoho rôznych virtuálnych svetov namiesto toho, aby väčšinu aktivít v tomto segmente ovládala jedna dominantná spoločnosť.

Goldman Sachs – Akcie investičnej banky klesli o 8 percent po neuspokojivých štvrťročných výsledkoch. Banka vykázala za štvrtý štvrťrok 2021 zisk pod očakávaniami analytikov, keďže prevádzkové náklady banky vzrástli o 23 percent vďaka vyšším platom pre pracovníkov na Wall Street a zvýšeným rezervám na súdne spory. Čisté výnosy divízie investičného bankovníctva banke za minulý rok stúpli o 58 percent na 14,88 miliardy dolárov. Podporili ich hlavne výrazne vyššie výnosy z poradenskej činnosti pri fúziách a akvizíciách a pri upisovaní akcií.

Ostatné veľké banky v utorok tiež klesli po tom, čo oznámili rastúce výdavky za štvrťrok. Morgan Stanley klesla približne o 5 percent, zatiaľ čo JPMorgan klesla približne o 4 percentá.

Exxon Mobil  - Akcie ropného giganta rástli takmer o dve percentá, keďže ceny ropy vyskočili na najvyššiu úroveň za sedem rokov. Exxon v utorok oznámil plány na dosiahnutie nulových čistých emisií do roku 2050 pre svoje prevádzky.

Moderna – Akcie farmaceutickej spoločnosti klesli približne o 8 percent, keď výrobca vakcíny povedal, že v marci očakáva, že bude môcť zdieľať údaje z vakcíny špecifickej pre omikron s regulačnými orgánmi, povedal generálny riaditeľ Stephane Bancel na virtuálnej konferencii Davos Agenda na Svetovom ekonomickom fóre.  Povedal tiež, že jediná vakcína kombinujúca posilňovaciu dávku proti covid-19 s experimentálnym očkovaním proti chrípke bude v najlepšom prípade dostupná na jeseň 2023. Viaceré odborné štúdie však už ukazujú, že očkovať celú populáciu ďalšími dávkami vakcín nebude dávať zmysel. Akcie Moderny od svojich maxím z jesene 2021 stratili na hodnote 45 percent.

Niektorí akcionári amerického výrobcu elektromobilov Tesla (v utorok mínus 1,82 percenta) požadujú, aby šéf podniku Elon Musk vrátil akcie v hodnote 13 miliárd dolárov, ktoré získal v rámci prevzatia výrobcu solárnych panelov SolarCity. Súd by podľa nich mal dospieť k záveru, že Musk správnu radu Tesly k tejto akvizícii prinútil. Informovala o tom agentúra Reuters.

Americké telekomunikačné spoločnosti AT&T a Verizon Communications odložia spustenie novej mobilnej siete piatej generácie (5G) v okolí niektorých letísk, aby tak odvrátili hroziace problémy v leteckej doprave. Popredné americké aerolinky varovali, že nová sieť by mohla ovplyvňovať zariadenie v lietadlách a spôsobiť rozsiahle výpadky v leteckej doprave. Požadujú, aby bola prevádzka siete v okolí letísk zakázaná.

Európske burzy sú o ďalšie percentá nižšie

Celoeurópsky index Stoxx 600 odpísal 0,97 percenta na 479,79 bodu, nemecký DAX stratil jedno percento na 15 772,56 bodu, britský FTSE 100 oslabil o 0,63 percenta na 7 563,55 bodu a francúzsky CAC 0 ,94 percenta na 7 133,83 bodu.

Ruský RTS index sa prepadol o 6,5 percenta pre rast obáv z invázie na Ukrajinu. Z lokálneho maxima dosiahnutého 12. januára už pád dosiahol takmer 15 percent.

Na trhu vládne strach z potenciálnej vojny medzi Ruskom a Ukrajinou, pričom špekulácie po neúspešných rozhovoroch s USA a NATO narastajú. Invázia by mala ďalekosiahle dôsledky. Pravdepodobne by zastavila certifikáciu plynovodu Nord Stream 2. Stojí za zmienku, že v červených číslach sa nachádzali  všetky spoločnosti zaradené do indexu, čo dokazuje výrazný odtok kapitálu z ruských aktív.

Akcie ruskej banky Sberbank patria medzi najstratovejšie. V utorok klesli o 10 percent pre možné uvalenie sankcií na medzibankový systém SWIFT.

Automobilka Volkswagen a spoločnosť Robert Bosch vytvoria do konca roka spoločný podnik. Bude dodávať systémy na výrobu batérií a pomáhať výrobcom batérií pri rozširovaní a údržbe ich výrobných závodov.

Štáty Európskej únie (EÚ) by sa mohli na nových pravidlách pre zdanenie nadnárodných podnikov dohodnúť do marca. Počíta s tým plán francúzskeho predsedníctva, ktorý na utorkovom zasadnutí s kolegami z ostatných členských krajín prezentoval francúzsky minister financií Bruno Le Maire. Niektoré štáty ale chcú, aby EÚ s prijatím smernice počkala na globálnu dohodu, vďaka ktorej budú firmy platiť dane tam, kde skutočne zarábajú.

Ďalšie dôležité správy

Microsoft
Neprehliadnite

Microsoft zrýchľuje rast hernej divízie, kupuje Activision Blizzard