Na stavenisku projektu Metropolis na križovatke ulíc Bottova – Chalupkova v centre Bratislavy okrem minulotýždňového nálezu leteckej bomby pred časom našli aj ruský delostrelecký granát. TASR o tom informoval developer, spoločnosť Mint Investments, s tým, že granát podľa privolaného policajného pyrotechnika nepredstavoval takú vážnu hrozbu ako nález leteckej bomby.

„Nevybuchnutá munícia tak bola odvezená a zneškodnená, pričom boli stavebné práce prerušené len dočasne," uviedol developer. Tvrdí, že hoci minulotýždňový nález leteckej bomby spôsobil rozruch v Bratislave, on a stavební pracovníci s možnosťou nálezu dopredu rátali. Od začiatku výkopových prác je totiž na stavenisku pyrotechnický dozor.

„Spolupracujeme s expertnou pyrotechnickou firmou, ktorá realizovala pyrotechnický prieskum. Taktiež má vypracované presné postupy, čo robiť pri náleze munície,“ povedal Sebastien Dejanovski zo spoločnosti Mint Investments.

Na snímke leteckú bombu zo staveniska na Chalupkovej ulici prevážajú na hasišskom vozidle na zneškodnenie v Bratislave 20. júla 2021.
Neprehliadnite

V Bratislave našli leteckú bombu. Z centra mesta ju prevezú a zneškodnia na inom mieste

Keďže Metropolis vyrastá v lokalite (v okolí niekdajšej rafinérie Apollo), kde bolo v roku 1944 zhodených niekoľko ton bômb, pyrotechnici sú prítomní na stavenisku neustále, a to až do vykopania a zabezpečenia stavebnej jamy. Pyrotechnický dozor vykonáva prieskum magnetometrom a až po negatívnom náleze dá povolenie na výkop bagrom či inou ťažkou technikou. „Samozrejme, žiadna technika nie je stopercentná, najmä v oblasti, kde stála bývalá rafinéria Apollo a v zemi sa tak stále nachádzajú železobetónové konštrukcie, ktoré môžu výsledky skresliť," poznamenal developer. Aj preto trvá na neustálej prítomnosti odborníkov.

Na stavenisku na križovatke ulíc Bottova – Chalupkova sa 20. júla počas pyrotechnického prieskumu našla americká letecká bomba AN-M57 250 lb U.S.ARMY Air Force. Pre nález bomby bolo uzatvorené a stavenisko i okolité ulice. Bombu následne previezli hasiči za asistencie polície do bratislavských Rusoviec, kde ju mimo obydlí, v areáli ministerstva vnútra, pyrotechnici bezpečne zlikvidovali.

Na projekte Metropolis sa aktuálne realizujú prípravné práce a koordinácia výkopov, ktoré budú prebiehať do septembra a dosiahnu hĺbku sedem metrov pod úrovňou terénu. Polyfunkčný objekt má pozostávať z dvoch veží a bude stáť na rohu križovatky Bottova – Chalupkova.